Stanisław Wielanek, ostatni Mohikanin miejskiego folkloru

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2014 00:30
Gościem "Muzycznej Jedynki" będzie Warszawiak z Czerniakowa w czwartym pokoleniu, wywodzący się - jak sam mówi – z "muzycznej arynsztokracji spod znaku klucza francuskiego i wytrycha basowego".
Stanisław Wielanek jest twórcą i założycielem Kapeli Czerniakowskiej oraz Kapeli Warszawskiej
Stanisław Wielanek jest twórcą i założycielem Kapeli Czerniakowskiej oraz Kapeli WarszawskiejFoto: PAP/Tomasz Gzell

Stanisław Wielanek, jeszcze jako mały Staś, śpiewał piosenki swojej dzielnicy, z dumą podkreślając odmienność jej folkloru nie tylko w muzyce, ale też w gwarze, sposobie bycia i w ubiorze. "Masz piątaka i się rozwijaj – mówił do niego dumny ojciec – ale pamiętaj, żebyś poniżej stówy gęby nie otwierał”.

Dawna atmosfera i ginący folklor Czerniakowa zauroczyły go do tego stopnia, że zamiast warsztatu samochodowego (ma dokumenty absolwenta technikum mechanicznego), założył Kapelę Czerniakowską, a potem Kapelę Warszawską. Zadbał o ich repertuar, utrwalił go w nagraniach dla Polskiego Radia i na płytach, otwierając drogę do rekonstrukcji warszawskiego folkloru.

Na spotkanie ze Stanisławem Wielankiem we wtorek 30 września po godz. 14.15 zaprasza Paweł Sztompke.

"Muzyczna Jedynka" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 13.00 a 15.00.

tj, ac

Czytaj także

Irena Santor: kocham Warszawę czułą, tkliwą miłością

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2014 18:11
- Jestem związana z tym miastem całym moim sercem, choć się w nim nie urodziłam. Wszystkiego o przedwojennej Warszawie dowiedziałam od moich krewnych, którzy tutaj mieszkali. To dzięki nim zanotowałam w pamięci wiele z tamtego nastroju - mówiła w Jedynce Irena Santor o płycie "Warszawa da się lubić".
rozwiń zwiń

Czytaj także

10. Festiwal Skrzyżowanie Kultur. "Wszystko zaczyna się od muzyki ludowej"

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2014 19:30
- Każdy gatunek muzyczny ma w niej swoje prapoczątki - przekonywał w radiowej Jedynce Maciej Szajkowski, muzyk, dziennikarz i propagator muzyki etno.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warszawskie brzmienie w nowym wydaniu. Warszawskie Combo Taneczne

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2014 04:56
Dobierając członków zespołu Jan Emil Młynarski myślał o tym, by odtworzyć warszawskie brzmienie. - Chciałbym, by istniało poczucie tożsamości, które nie wynika z metryki, tylko z tego, co się dla tego miasta robi. Jeśli ktoś przyjeżdża z innego miasta pracować tutaj, to niech pozna jego historię i samo miejsce, w którym żyje - mówi jedynce lider Warszawskiego Comba Tanecznego.
rozwiń zwiń