Tyszkiewicz: węgiel pomaga uniezależnić się od Wschodu

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2014 13:10
Sytuacja górnictwa jest tragiczna - oceniła w radiowej Jedynce wiceprezes PiS Beata Szydło. Robert Tyszkiewicz (PO) mówił, że w sprawie węgla trzeba działać na poziomie unijnym.
Audio
  • Wiceprezes PiS Beata Szydło, Robert Tyszkiewicz (PO), przewodniczący komisji spraw zagranicznych Sejmu o expose Ewy Kopacz i problemach górnictwa (Jedynka)
Premier Ewa Kopacz w Sejmie z tekstem expose
Premier Ewa Kopacz w Sejmie z tekstem exposeFoto: PAP/Radek Pietruszka

Wiceprezes PiS Beata Szydło mówiąc o expose premier, oceniła, że Ewa Kopacz nie powiedziała o górnictwie nic więcej, o czym mówi PO od 7 lat. - Sytuacja górnictwa jest tragiczna, wydaje mi się, że nie ma pomysłu na górnictwo w koalicji rządzącej  - powiedziała posłanka. Tymczasem, jak podkreśliła, problemy rosną. - Trzeba zastanowić się co zrobić z 5 mln ton węgla zalegającymi na hałdach, ludźmi nie dostającymi wynagrodzenia czy obawiającymi się o swoje zatrudnienie, bo największa firma tego typu, Kompania Węglowa w tej chwili jest w bardzo poważnych kłopotach, podobnie jak Holding Katowicki. Trzeba też powiedzieć, jaka jest strategia dla górnictwa. Co połączeniem górnictwa i energetyki? Co z embargiem na rosyjski węgiel? Co z propozycją PiS, żeby instytucje budżetowe zaopatrywały się w węgiel wydobywany w Polsce? - pytała polityk opozycji. Zaznaczyła, że potrzebne jest myślenie o inwestowaniu w górnictwo i systemowych zmianach w tej branży. Beata Szydło podkreśliła, że rozmowy z górnikami trwają od wiosny i efektu nie widać.

- To najpilniejsze wyzwanie dla rządu - tak o sprawie górnictwa mówił Robert Tyszkiewicz (PO), szef komisji spraw zagranicznych. - Uważam za znaczącą deklarację premier, iż nie poprze systemów emisji CO2, które uderzyłyby w polski węgiel jako fundament naszego miksu energetycznego. Uważam, że nie rozwiążemy tej sprawy systemowo bez uregulowania jej w kontekście europejskim - podkreślił poseł. Dodał, że trzeba pracować na bazie postulatu Donalda Tuska, tworzenia unii energetycznej i uwzględnienia w polityce energetycznej Europy węgla kamiennego. Tyszkiewicz zaznaczył, że to element dywersyfikacji źródeł energii i uniezależnienia się od Wschodu. Poseł PO powiedział, że trzeba m.in. wykorzystać zapowiedź nowego szefa KE o dodatkowych 300 mld euro na inwestycje w sektor energetyczny. Zdaniem posła, te środki można m.in. starać się  wykorzystać dla gruntownej reformy polskiego górnictwa.

Tyszkiewicz mówił, że przestrzegałby przed przenoszeniem wojny handlowej z Rosją na wyższy poziom przez ogłaszanie embarga na węgiel rosyjski. Uważa, że można jednak zaostrzyć kontrole jakościowe. - Państwo ma wiele instrumentów, by nie odwoływać się do tych wojennych, bo to doprowadzi do niekorzystnych retorsji i nie rozwiąże problemu - stwierdził poseł.

Beata Szydło wyraziła obawę, że wszystko skończy się na zapowiedziach.

Gośćmi programu byli wiceprezes PiS Beata Szydło, Robert Tyszkiewicz (PO), przewodniczący komisji spraw zagranicznych Sejmu.

Rozmawiała Zuzanna Dąbrowska.

agkm/ag

>>>Zapis całej rozmowy

Czytaj także

Rząd Ewy Kopacz uzyskał votum zaufania. W exposé dużo obietnic i zapowiedzi

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2014 20:17
Rząd Ewy Kopacz zaakceptowany przez Sejm. Posłowie większością 259 głosów, przy 183 głosach przeciwnych i 3 wstrzymujących się udzielili nowemu gabinetowi wotum zaufania. Przed południem premier Ewa Kopacz wygłosiła expose. Po południu odbyły się wystąpienia w imieniu klubów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Protest górników przed Sejmem. "Zaniedbania będą nieodwracalne"

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2014 13:45
Gwizdy, głośne bębnienie i okrzyki - tak górnicy, którzy przyjechali do Warszawy, by wysłuchać expose Ewy Kopacz, przywitali deklaracje premier dotyczące górnictwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jacek Rostowski na czele doradców premier Ewy Kopacz

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2014 10:15
Były wicepremier i minister finansów jest szefem doradców Ewy Kopacz. - Miał obowiązek wspierania pani premier w przygotowaniu expose - zdradził w TVN 24 poseł PO Ireneusz Raś.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Expose premier Ewy Kopacz. Priorytety nowego rządu

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2014 13:12
- Chciałabym dziś złożyć solenne zobowiązanie do wiernej służby Polsce i Polakom - powiedział premier rozpoczynając swoje expose.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Expose Ewy Kopacz. "Donaldzie, to ja dziś stoję na czele rządu"

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2014 15:20
Premier powiedziała, że najważniejszym jej zadaniem będzie odbudowa zaufania Polaków do rządu i polityków. - Politycy wszystkich opcji odwrócili się od zwykłych ludzi - mówiła w Sejmie Ewa Kopacz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Expose Ewy Kopacz: chcę zwiększyć zaufanie Polaków do rządu [całe expose]

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2014 13:00
Zwiększenie i odbudowanie zaufania Polaków do rządu i polityków - to według Ewy Kopacz główny cel, który powinien zrealizować jej rząd. Pani premier wygłosiła w Sejmie expose, które transmitowała radiowa Jedynka. - Politycy wszystkich opcji odwrócili się od zwykłych ludzi - mogliśmy usłyszeć.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent chwali premier. "To dobre expose"

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2014 11:53
- Dobrze, że w expose premier Ewy Kopacz wiele miejsca poświęciła obronności i rodzinie - uważa prezydent Bronisław Komorowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tusk: prędzej Kaczyński przystąpi do Palikota, niż ja pokłócę się z Kopacz

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2014 13:39
- Zaskakują mnie publikacje, że pokłóciłem się z panią Ewą Kopacz. Prędzej Jarosław Kaczyński przystąpi do Ruchu Palikota niż ja pokłócę się z panią premier - zapewnił premier Donald Tusk.
rozwiń zwiń