Warszawa: drugą linią metra pojedziemy już w listopadzie?

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2014 09:05
13 października to ważny dzień w historii budowy drugiej linii warszawskiego metra - zaczynają się odbiory techniczne - poinformował w radiowej Jedynce prezes zarządu spółki Metro Warszawskie Jerzy Lejk.
Audio
  • Prezes zarządu spółki Metro Warszawskie Jerzy Lejk o drugiej linii metra (Sygnały dnia/Jedynka)
Prezes zarządu warszawskiego metra Jerzy Lejk
Prezes zarządu warszawskiego metra Jerzy LejkFoto: Wojciech Kusiński/PR

Jak powiedział gość audycji "Sygnały dnia" , prezes zarządu warszawskiego metra Jerzy Lejk , to odbiory między wykonawcą a zamawiającym. Kontrakt przewiduje, że powinny się one zakończyć do 6 listopada. Do tego czasu zostaną podpisane stosowne protokoły potwierdzające, że wszystkie założenia, parametry zawarte w umowie zostały zrealizowane przez generalnego wykonawcę. "Odebrane" odcinki zostaną jeszcze poddane kontroli przez stosowne służby państwowe.

- Istotą odbiorów jest sprawdzenie, czy inwestycja jest bezpieczna i czy można prowadzić bezpieczny ruch pasażerski. Od początku zakładaliśmy, że czas pomiędzy zgłoszeniem gotowości do odbioru, który minął 30 września, a udostępnieniem do ruchu, to okres między 30 a 60 dni. Myślę, że zmieścimy się w tym czasie - ocenił gość radiowej Jedynki.
Centralny odcinek drugiej linii metra o długości ponad 6 km łączy lewo i prawobrzeżną Warszawę. Ma siedem stacji. Kolejno od Zachodu na Wschód są to: "Rondo Daszyńskiego", "Rondo ONZ", "Świętokrzyska", "Nowy Świat - Uniwersytet", "Centrum Nauki Kopernik", "Stadion Narodowy" i "Dworzec Wileński".
- Pod koniec czerwca Rada Warszawy podjęła decyzję o przeznaczeniu pieniędzy na rozbudowę drugiej linii metra. Są zadysponowane środki z budżetu miasta na budowę kolejnych 11 km. Przygotowujemy się do tego, aby w najbliższym czasie ogłosić postępowanie przetargowe dla pierwszych 6 km - 3 km na północny-wschód w kierunku Praga-Targówek i na zachód w kierunku Bemowo, Wola - wyjaśnił Lejk.

Czym różni się druga linia metra od pierwszej? Zdaniem gościa radiowej Jedynki, najkrótsza odpowiedź na to pytanie brzmi: wszystkim. - Druga linia była budowana według innego prawa. Zastosowana została inna technologia m.in. dla drążenia tuneli. Na drugiej linii pociągi metra będą jeździły do 80km/godz. podczas gdy na pierwszej maksymalna prędkość wynosi 60km/godz. - wymienił.
Kto powinien czytać nazwy stacji na II linii metra? Plebiscyt >>>
Polskie Radio i warszawski ratusz organizują plebiscyt na "głos" czytający stacje drugiej linii metra. Wśród kandydatów są: Krystyna Janda, Małgorzata Tułowiecka, Marzena Wyczółkowska, Andrzej Matul oraz Maciej Gudowski.

Głosowanie rozpoczęło się w poniedziałek i potrwa do 26 października. Swoje propozycje można zgłaszać za pośrednictwem SMS pod nr 71 151 (wyślij sms o treści "metro 1" jeśli chcesz oddać swój głos na Macieja Gudowskiego, "metro 2" - głos na Krystynę Jandę, "metro 3" - Andrzej Matul, "metro 4" - Małgorzata Tułowiecka, "metro 5" - Marzena Wyczółkowska) lub strony internetowej radiowej Jedynki .

Nazwisko lektora II linii warszawskiego metra zostanie ogłoszone w środę, 29 października, na antenie radiowej Jedynki.

Zapraszamy do udziału w plebiscycie!

Na "Sygnały dnia" zapraszamy od poniedziałku do soboty między godz. 6.00 a 9.00.

kk,tj

>>>Zapis całej rozmowy

Czytaj także

II linia metra w Warszawie już gotowa. Pasażerowie wsiądą za 2 miesiące

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2014 20:57
Centralny, odcinek drugiej linii warszawskiego Metra jest praktycznie gotowy. Dziś w towarzystwie dziennikarzy przejechała nim prezydent stolicy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Budowa II linii metra zakończona

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2014 19:33
Budowa siedmiu stacji II lini metra zakończona. Do ratusza wpłynął formalny wniosek o rozpoczęcie odbiorów technicznych inwestycji, a to oznacza, że wykonawca zakończył wszystkie prace budowlane.
rozwiń zwiń