Pamiętnik z mrówkoszczelnej kasety

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2014 13:00
Skąd wziął się w Brazylii osobliwy Amerykanin, który znał się z papieżem i dokonał najzuchwalszego rabunku w historii? Dlaczego nie rozstaje się z pistoletem, a za największe przekleństwo ludzkości uważa kawę? Zapraszamy do słuchania powieści Marka Helprina.
Audio
  • "Pamiętnik z mrówkoszczelnej kasety" - odcinek 1.
  • "Pamiętnik z mrówkoszczelnej kasety" - odcinek 2.
  • "Pamiętnik z mrówkoszczelnej kasety" - odcinek 3.
  • "Pamiętnik z mrówkoszczelnej kasety" - odcinek 4.
  • "Pamiętnik z mrówkoszczelnej kasety" - odcinek 5.
  • "Pamiętnik z mrówkoszczelnej kasety" - odcinek 6.
  • "Pamiętnik z mrówkoszczelnej kasety" - odcinek 7.
  • "Pamiętnik z mrówkoszczelnej kasety" - odcinek 8.
  • "Pamiętnik z mrówkoszczelnej kasety" - odcinek 9.
Wojciech Malajkat
Wojciech MalajkatFoto: Wojciech Kusiński/PR

fot.
fot. Wydawnictwo Otwarte

Oscar Progresso siada codziennie w ogrodzie na szczycie góry (uzbrojony w walthera P88, z którym się nie rozstaje), spogląda na Rio de Janeiro i spisuje swoje wspomnienia, po czym skrzętnie upycha je w mrówkoszczelnej kasecie.

To, co przeżył, wydaje się nieprawdopodobne: zabójstwo w obronie własnej, pobyt w szpitalu psychiatrycznym, małżeństwo z cudowną milionerką, rozwód z okrutną milionerką, obrabowanie największego banku na świecie, dwukrotne zestrzelenie przez Luftwaffe, rozmowy z papieżem w stylu: "cześć, właśnie się do ciebie wybieraliśmy”, oświadczyny po pięciu minutach znajomości i ślub z trzykrotnie młodszą Brazylijką... Aż trudno uwierzyć, że największy wpływ na życie tego ekscentrycznego Amerykanina miała... kawa, "siła nieczysta", z którą obsesyjnie walczy.
Mark Helprin funduje czytelnikom chwile intelektualnej rozrywki na najwyższym poziomie – krytyczne spojrzenie na wiek XX, zabawę słowem i obłędnego bohatera. "Pamiętnik z mrówkoszczelnej kasety" jest kpiarski i wzruszający, nostalgiczny i krzepiący, dramatyczny i arcyzabawny – to powieść, od której trudno się oderwać.

Czytał Wojciech Malajkat.

mat. promocyjne, tj

Czytaj także

Jerzy Stuhr i światowa premiera nowych przygód Herkulesa Poirota

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2014 22:00
Prawie 40 lat po premierze ostatnich przygód Poirota nową powieść z udziałem słynnego detektywa napisała autorka, wybrana przez spadkobierców Agathy Christie. "Inicjały zbrodni" Sophie Hannah czytał w radiowej Jedynce Jerzy Stuhr.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marzena Trybała w świecie intryg i namiętności

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2014 11:25
Jej olśniewająca uroda była przyczyną wojny, a jej odwaga podbiła serce króla. "Oblubienica z Azincourt" Joanna Hickson to porywająca historia księżniczki wciągniętej w intrygi na dworze królewskim w XV-wiecznej Francji. W "Lekturach przed północą" książkę czytała Marzena Trybała.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Opowieści sufickie na każdy dzień

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2014 03:55
Książka Marka Kochana jest próbą rekonstrukcji zaginionej książki i uwspółcześnienia nauk sławnego Mistrza Mansura. W lekkiej i przystępnej formie przybliża polskim Czytelnikom mądrości Wschodu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dziedziczki Soplicowa - historia kobiet z Czombrowa

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2014 06:00
W ciągu dwóch wieków swej historii modrzewiowy dwór w Czombrowie był świadkiem przemarszu wojsk napoleońskich, szlacheckich zajazdów, powstań i dwóch wojen światowych. Przypomniała je Joanna Puchalska w książce "Dziedziczki Soplicowa". W "Lekturach przed północą" jej fragmenty czytała Teresa Budzisz-Krzyżanowska.
rozwiń zwiń