Nasz człowiek w Hollywood. Niesamowita historia odkrywcy talentu Audrey Hepburn

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2014 10:30
Mija 77 lat od premiery jednego z najlepszych polskich filmów XX-lecia międzywojennego "Dybuka" w reżyserii polskiego reżysera pochodzenia żydowskiego - Michała Waszyńskiego, czyli Mosze Waksa. Kim był? Co zostawił po sobie? O tym porozmawiamy w "Rozdrożach kultury".
Nasz człowiek w Hollywood. Niesamowita historia odkrywcy talentu Audrey Hepburn
Foto: Sörn/CC/Wikipedia

Jego przedwojenna i - awanturnicza niemal - powojenna biografia staje się podstawą filmu dokumentalnego "Waks" Piotra Rosołowskiego i Elwiry Niewiery, nad którym właśnie pracują. Przypomnijmy, że po II wojnie światowej Michał Waszyński pracował w Hollywood, był producentem  filmów z Sophią Loren, m. in "Upadku Cesarstwa Rzymskiego" i odkrywcą talentu Audrey Hepburn. 
W latach 40. reżyser poślubił we Włoszech wdowę po hrabim, Marię Dolores Tarantini. Hrabina zmarła niedługo po ślubie, a Waszyński odziedziczył po niej fortunę, w tym pałac w Rzymie.
W audycji Joanny Sławińskiej o Michale Waszyńskim opowiedzą: wybitny filmoznawca Stanisław Janicki, reżyser Piotr Rosołowski oraz Michał Pieńkowski z Filmoteki Narodowej.

20 października (poniedziałek) godz. 20.19 - 20.50.

(pp/ag)

Czytaj także

Jim Jarmusch - ikona amerykańsko-europejskiego kina niezależnego

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2014 12:00
Film "Tylko kochankowie przeżyją" w reżyserii Jima Jarmuscha wchodzi na ekrany kin 7 marca. Jarmusch to jeden z najważniejszych amerykańskich reżyserów kina niezależnego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Michał Otłowski o "Jezioraku": zależało mi, by wydźwięk filmu był moralnie pozytywny

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2014 11:00
W piątek na ekrany polskich kin wchodzi "Jeziorak" Michała Otłowskiego - kryminał porównywany z legendarnym "Fargo" w reżyserii braci Cohen albo serialem "The Killing". - Jakiekolwiek podobieństwo było niezamierzone - mówi reżyser.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"We Are the Best!" - film dla wszystkich, którzy kiedyś mieli 13 lat

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2014 11:20
24 października na ekrany polskich kin wchodzi "We Are the Best!" Lucasa Moodyssona. To film, który opowiada o sile młodzieńczej przyjaźni. Z reżyserem szwedzkiego obrazu i jego żoną rozmawiała Katarzyna Borowiecka.
rozwiń zwiń