Wybory prezydenckie w Brazylii

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2014 20:00
Ubiegająca się o reelekcję Dilma Rousseff zwyciężyła. W audycji "Więcej świata", przybliżymy postać pani prezydent
Audio
  • Wybory prezydenckie w Brazylii - rozmowa z Janiną Petelczyc z Fundacji Terra Brasilis (Więcej świata/Jedynka)
Ponownie wybrany prezydent Brazylii Dilma Rousseff
Ponownie wybrany prezydent Brazylii Dilma RousseffFoto: PAP/EPA/FERNANDO BIZERRA JR.

Członkini brazylijskiej Partii Pracy, zdobyła sobie  51, 64 proc. poparcia Brazylijczyków uprawnionych do głosowania, jest to ponad 54,5 mln osób. Na drugim miejscu uplasował się Aecio Neves, z 48,36 proc. głosów. Takie wyniki zdaniem wielu ekonomistów oznaczają,  że w kraju nie należy spodziewać się reform i niewiele zmieni się z problemem rosnącego poziomu inflacji i wyhamowaniem gospodarki.

Kraj jest podzielony po połowę, pod względem materialnym. Dilma Rousseff wygrała dzięki północnej części kraju, gdzie żyją głównie biedniejsi Brazylijczycy. - Biedni ludzie wciąż czują kredyt zaufania, do formacji Partii Pracy, która zagwarantowała im w miarę godne życie 12 lat temu - powiedziała Janina Petelczyc z Fundacji Terra Brasilis. - Trzeba podkreślić, że był to gigantyczny sukces ostatnich 12 lat: wzrost roli Brazylii na arenie międzynarodowej a przede wszystkim 36 mln ludzi, którzy wyszli z biedy, skutkiem czego ONZ skreśliła w październiku br., Brazylię ze Światowej mapy głodu – dodała Janina Petelczyc.

Jednak zdaniem ekonomistów i komentatorów, wygrali zwolennicy polityki polegającej na silnej ingerencji państwa w gospodarkę oraz współpracy głównie z rynkami ościennymi. Rządy Partii Pracujących będą więc musiały zmienić sposób rządzenia oraz sposób patrzenia na pewne aspekty społeczne, polityczne i gospodarcze.

O postaci prezydent Dilmy Rousseff oraz o tym jak wpłynie jej reelekcja na gospodarkę Brazylii, warto posłuchać rozmowy z Janiną Petelczyc z Fundacji Terra Brasilis.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kobiety powalczą o władzę w Brazylii

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2014 19:42
W zbliżających się wyborach prezydenckich zmierzą się Dilma Rousseff i Marina Silva. - Główny bój toczy się teraz o klasę średnią. Chodzi o to, żeby Brazyliczycy, którzy do niej awansowali, w niej pozostali - mówiła w Dwójce Janina Petelczyc z fundacji Terra Brasilis.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wybory prezydenckie w Brazylii: konfrontacja silnych kobiet

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2014 18:15
- Dilma Rousseff to wybitna technokratka. Jest zdyscyplinowana, konkretna, bardzo wymagająca. Nie jest politykiem wiecowym, raczej gabinetowym - mówi Maciej Stasiński. - Marina Silva nie jest populistką. Przez lata pracowała jako niewolnica przy zbieraniu kauczuku, czytać i pisać nauczyła się w wieku 16 lat. Kiedyś była nikim, dziś jest jedną z bardziej szanowanych postaci - dodaje dziennikarz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dilma Rousseff po raz drugi prezydentem Brazylii

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2014 07:13
Dilma Rousseff zaapelowała w przemówieniu po ogłoszeniu jej zwycięstwa o dialog, spokój i wolę kompromisu. Dodała, ze wyciąga rękę do jej przeciwników aby "razem zmieniać kraj".
rozwiń zwiń