Birma: w ciągu dwóch tygodni kraj opuściło ok. 10 tys. osób

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2014 20:00
W audycji „Więcej świata” o problemach członków muzułmańskiej mniejszości Rohingya w rozmowie z działaczką Wai Wai Nu
Audio
  • O problemach członków muzułmańskiej mniejszości Rohingya w rozmowie z działaczką Wai Wai Nu (Więcej świata/Jedynka)
Birma
BirmaFoto: Google Maps

Rohingya, członkowie muzułmańskiej mniejszości etnicznej w Birmie, masowo uciekają przed prześladowaniami z tego kraju. Schronienia szukają w krajach ościennych np. w Bangladeszu, ale te również okazują się pułapką. W ciągu dwóch tygodni kraj opuściło ok. 10 tys. osób. To bezprecedensowy exodus - od czerwca 2012 r. łodziami i statkami z Birmy uciekło ok. 100 tys. Rohingyów.

W zachodniej Birmie konflikt dotyczący mniejszości Rohingya ciągnie się od dziesięcioleci. Choć wielu Rohingya mieszka w tym kraju od pokoleń, nie są oni postrzegani, jako pełnoprawni obywatele a jedynie jako mieszkańcy sąsiedniego Bangladeszu. Odmawia się im przyznania obywatelstwa, a według władz w Rangunie, nie są także zaliczani do jednej z 135 grup etnicznych Birmy.

 

- Są to bardzo silne nastroje antymuzułmańskie prowokowane przez buddyjskich ekstremistów, zarówno mnichów jak i członków świeckich ugrupowań buddyjskich. Rząd niestety pozwala na ich działalność - twierdzi działaczka Wai Wai Nu.

W 2012 roku w stanie Arakan wybuchły brutalne walki między buddystami a muzułmanami. Zginęło ponad 200 osób, a ok. 140 tys. - głównie Rohingyów - zostało zmuszonych do opuszczenia domów i przeniesienia się do obozów dla uchodźców, gdzie panują opłakane warunki. W ostatnich tygodniach prześladowania tej grupy etnicznej znów się nasiliły z powodu nieoficjalnych doniesień o rządowych planach umieszczenia wszystkich mniejszości Rohingya w obozach.

ONZ uważa Rohingya, za bezpaństwową mniejszość zamieszkującą zachodnią Birmę, oraz za jedną z najbardziej prześladowanych mniejszości na świecie.

Więcej na temat członków muzułmańskiej mniejszości Rohingya oraz problemach tej mniejszości w rozmowie z działaczką Wai Wai Nu w audycji „Więcej świata”.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Birma: władze uwalniają więźniów politycznych

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2013 09:20
Pięciu więźniów politycznych uwolniły we wtorek birmańskie władze, a kolejni mają wyjść na wolność w przyszłym tygodniu. Prezydent Birmy w lipcu obiecał uwolnić do końca roku wszystkich osadzonych w więzieniach za przestępstwa polityczne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Birma powoli odbudowuje swoją wielkość

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2014 17:20
Birma to niezwykle malowniczy, różnorodny, a zarazem biedny, zacofany i powoli odbudowujący się po latach tragicznej historii kraj. - Ludzie żyją tam inaczej, chcą cieszyć się normalnością i może dlatego są tacy gościnni, otwarci - mówi w Czwórce podróżniczka Aleksandra Pelczarska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak zmieniała się Birma?

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2014 12:20
W Czwórce regularnie zapraszamy was na wycieczki w najodleglejsze zakątki świata. Tym razem wybierzemy się do Birmy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Birma chce wrócić do czasów świetności

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2014 18:16
Kiedyś potęga w regionie Azji Południowo-Wschodniej, dziś państwo przypominające Polskę przełomu lat 80. i 90. Birma na nowo cieszy się demokracją oraz wolnością, ale czy to wystarczy, by odzyskać dawną wielkość?
rozwiń zwiń