Głos II linii metra Maciej Gudowski: w tym konkursie od początku był jeden zwycięzca - Warszawa

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2014 13:24
- Czuję się kredytobiorcą w banku, który nazywa się Słuchacze Polskiego Radia. Zaciągnąłem u Państwa kredyt zaufania, spłacić go pewnie nie będzie łatwo, ale obiecuję, że będę się bardzo starał - powiedział Maciej Gudowski. Lektor zwyciężył w plebiscycie na głos II linii metra.
Audio
  • Maciej Gudowski zwycięzcą plebiscytu na głos II linii metra (Jedynka)
  • Najważniejsze, żeby ten głos wywołał uśmiech o poranku - oczekiwania wobec zwycięzcy plebiscytu na głos II linii metra (Z kraju i ze świata/Jedynka)
  • Komunikat czytany przez Krystynę Jandę
  • Komunikat czytany przez Danutę Stenkę
  • Komunikat czytany przez Małgorzatę Tułowiecką
  • Komunikat czytany przez Marzenę Wyczółkowską
  • Komunikat czytany przez Andrzeja Matula
Maciej Gudowski w studiu Teatru Polskiego Radia
Maciej Gudowski w studiu Teatru Polskiego RadiaFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Wśród mieszanki wrażeń, jakich doznał Maciej Gudowski na wieść o zwycięstwie dominuje poczucie dumy, zaszczytu. - Biorąc udział w konkursie startujemy przecież nie po to, by być tłem, ale by wygrać. Liczyłem się z tym, ale nie aż tak realnie. Jest mi bardzo miło i bardzo dziękuję - powiedział Radiowej Jedynce.
Znany lektor, którego głos od lat towarzyszy polskim telewidzom i radiosłuchaczom podziękował wszystkim, którzy oddali głosy w konkursie zorganizowanym przez Urząd m.st. Warszawy, Metro Warszawskie i Radiową Jedynkę. - To piękne, nie tylko warszawskie wydarzenie. Nagle ileś osób zjednoczyło się wokół miłej sprawy i zamanifestowało, kto towarzyszył im będzie od jednego do drugiego przystanku metra. w tym konkursie od początku był tylko jeden zwycięzca, Warszawa - wyjaśnił zwycięzca plebiscytu na głos II linii metra.

Oglądaj i słuchaj: Relacja z ogłoszenia wyników plebiscytu na głos II linii metra >>

Maciej Gudowski otrzymał 25 292 głosów - 47,29 proc. wszystkich oddanych za pośrednictwem strony internetowej Radiowej Jedynki oraz krótkich wiadomości tekstowych. Prócz wyboru faworyta słuchacze mogli także pisać hasła ich wspierające. Jedno z nich brzmiało: "Krążą po mieście pogłoski, że w metrze ma gadać Gudowski. Jak będzie gadał jak w filmie, to zbudują nam metra trzecią linię". - To piękne, bardzo dziękuję autorowi tych kilku zdań. Jeżeli tylko moja skromna osoba przyspieszy budowę III linii metra to ja już z góry zapewniam, że będę Państwu towarzyszył i w tej podróży. Jeśli tylko będziecie tego chcieli - podsumował w rozmowie z Karoliną Rożej.

W plebiscycie udział wzięli także: Danuta Stenka - 9590 (17,93 proc.) głosów, Krystyna Janda – 8498 (15,89 proc.) głosów, Andrzej Matul – 4816 (9,01 proc.) głosów, Marzena Wyczółkowska – 3509 (6,56 proc.) głosów oraz Małgorzata Tułowiecka 1774 (3,32 proc.) głosów. Łącznie w konkursie oddanych zostało 53 479 głosów..

Zwycięstwo Macieja Gudowskiego potwierdza szacunek, jakim w Polsce cieszą się znani lektorzy. Przypomnijmy, że stacje I linii metra od 1998 roku zapowiada lektor telewizyjny i radiowy Ksawery Jasieński.

Maciej Gudowski specjalizuje się w filmach akcji. Brawurowo przeczytane dialogi  "Akademii policyjnej”, "Matrixa”, cyklu "James Bond”, "Władcy Pierścieni”, czy "Transformers” to jego zasługa. Przez kilkanaście lat prowadził w Polskim Radiu programy, koncerty, czytał wiadomości i zapowiedzi. W 1986 roku rozpoczął współpracę z telewizją. Jego pierwszym "przeczytanym" filmem było hiszpańskie "Południe", obecnie na swoim koncie ma tysiące przeczytanych tytułów. "Dobry lektor powinien mieć w głosie klej, żeby przytrzymać widza przy telewizorze" – twierdzi Maciej Gudowski. W latach 90. był prezenterem i lektorem "Teleexpressu". Jest również lektorem czytającym zapowiedzi stacji w Szybkiej Kolei Miejskiej w Warszawie.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy ze zwycięzcą oraz głosów pozostałych kandydatów.

Centralny odcinek II linii warszawskiego metra ma zostać oddany do użytku pasażerów do końca 2014 roku.

(asz)

Czytaj także

Maciej Gudowski lektorem II linii metra! "Ten głos towarzyszył będzie codziennie 300 tys. osób"

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2014 13:00
Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz i dyrektor Radiowej Jedynki Kamil Dąbrowa spodziewali się, że zwycięży głos kobiecy. Warszawiacy zdecydowanie jednak postawili na znakomitego lektora Macieja Gudowskiego.
rozwiń zwiń