Wszystkich Świętych i Zaduszki z radiową Jedynką

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2014 20:00
W sobotę w dniu Wszystkich Świętych i w niedzielne Zaduszki Pierwszy Program Polskiego Radia przygotowała dla swoich słuchaczy specjalny program.
Wszystkich Świętych i Zaduszki z radiową Jedynką
Foto: jagodzianka17, blox

Wszystkich Świętych to dzień, w którym Kościół wspomina odejście do Chwały Bożej swoich najwierniejszych członków. 1 listopada to szczególny dzień ku czci wszystkich świętych - znanych i anonimowych, dawnych i współczesnych, wszystkich tych, "którzy są zbawieni i cieszą się wieczną szczęśliwością w niebie".
W sobotę i w niedzielę w cyklu "Bez tajemnic" 5 minut przed każdą pełną godziną przedstawimy wspomnienie o zmarłych artystach. Będą o nich opowiadać i prezentować ich muzykę autorzy "Muzycznej Jedynki". Usłyszymy muzykę: Elli Fitzgerlad, Łucji Prus, Ireny Jarockiej, Wojciecha Kilara, Andrzeja Kurylewicza, Waldemara Kazaneckiego, Andrzeja Zauchy, Bogusława Meca, Anny Jantar, Marka Grechuty, Amy Winehouse, Grzegorza Ciechowskiego i Michaela Jacksona.
W "Sobocie z radiową Jedynką" po godz. 14.15 Wojciech Urban będzie rozmawiał z ks. Janem Kaczkowskim. To doktor teologii moralnej, bioetyk, twórca puckiego hospicjum. Organizuje letnie warsztaty dla studentów medycyny, wykłada na uniwersytecie, wygłasza setki kazań, kwestując na rzecz hospicjum…
Reportaż o księdzu Janie Kaczkowskim >>> Posłuchaj
Po godz. 17 słuchowisko "Boska Komedia. Raj" według Dante Alighieri. Grają  Karolina Gorczyca (Beatrycze), Wiktor Loga-Skarczewski (Dante).
Dzieci radiowa Jedynka zaprasza po godz. 19.25 na 1. Część słuchowiska Grzegorz Kasdepke "Mole". To spotkanie z niezwykle groźną i tajemniczą Szarą Damą, która dziadkowi Zosi podstępnie wykrada wspomnienia. Drugą część słuchowiska zaprezentujemy w niedzielę.
Po godz. 20 Zbigniew Krajewski będzie rozmawiał o muzycznym świecie Zbigniewa Cybulskiego. Posłuchamy utworów, które uwielbiał. W muzyczny świat Zbigniewa Cybulskiego wprowadzi nas autorka biografii aktora, Mariola Pryzwan, kronikarka życia Anny German i Anny Jantar. Ich piosenki również zabrzmią w sobotni wieczór, podobnie jak, po 22.00, głosy Elli Fitzgerald, Evy Cassidy, Johna Lennona i The Doors.
Późnym wieczorem w "Naukowym zawrocie głowy" Katarzyna Jankowska będzie szukała polskich śladów na dawnych terenach Rzeczypospolitej Obojga Narodów i zaprosi na cmentarze na Żmudzi.
Niedziela to Dzień Zaduszny, to czas wspomnień bliskich, którzy odeszli i refleksji nad sensem ziemskiego przemijania. W tych dniach odwiedzamy groby, składamy wieńce i kwiaty, zapalamy znicze.
Po porannej "Familijnej Jedynce" i transmisji mszy świętej Maria Szabłowska zaprasza na zaduszkową "Leniwą niedzielę", która będzie pełna muzycznych wspomnień. Przypomnimy postacie tych, którzy odeszli, zaprezentujemy ich muzykę. Posłuchamy piosenek ze słowami Janusza Kondratowicza. Studio odwiedzi Krystyna Maciejewska. Będziemy wspominać Janusza Gniatkowskiego, porozmawiamy także o tym jak to zrobić, żeby pamięć była żywa.
W "Debacie medycznej" po 16.15 Iwona Schymalla będzie pytała, jakie rozwiązania systemowe są konieczne w obliczu zmian demograficznych związanych ze starzejącym się społeczeństwem.
Po godz. 20 Michał Montowski będzie rozmawiał z artystą plastykiem Wojciechem Siudmakiem i prof. Tadeuszem Malińskim, światowej sławy specjalistą od nanotechniki medycznej. Chcą w Wieluniu postawić pomnik będący wyrazem dążenia do budowania dobrej przyszłości na gruzach złej historii.
Po godz. 21.15 zapraszamy na reportaż "Nieidealna piosenka" -  Anny Dudzińskiej nagrodzony "Srebrnym Melchiorem 2014". Opowiada o 14-letnim Łukaszu, ciężko doświadczonym przez los. Chłopiec próbuje pisać i śpiewać rap. Czy to wystarczy, by zmienić jego los?
Po godz. 22 spotkanie z Magdaleną Zawadzką, aktorką i autorką właśnie wydanej pod patronatem Jedynki książki "Taka jestem i już".
Zapraszamy do słuchania radiowej Jedynki.
(ag,tj)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Holy Wins - 1 listopada święci mają bal! To dzień radosnego zwycięstwa

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2014 09:16
"Obchodzona 1 listopada uroczystość Wszystkich Świętych dla chrześcijan powinna być jednym z najbardziej radosnych dni w ciągu roku" - informuje Konferencji Episkopatu Polski. Za zmarłych modlimy się 2 listopada.
rozwiń zwiń