Rewolucja w Burkina Faso

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2014 18:00
Prezydent Compaore odchodzi po 27 latach. Władzę w tym kraju w Afryce Zachodniej przejmuje wojsko
Audio
  • Rewolucja w Burkina Faso (Więcej świata/Jedynka)
Prezydent Burkina Faso Blaise Compaor
Prezydent Burkina Faso Blaise CompaoréFoto: PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ

Wczoraj obywatele w Wagadugu stolicy Burkina Faso, wyszli na ulice w proteście przeciwko planom przedłużenia kadencji rządzącego do 27 lat prezydenta Blaise Compaore. Demonstranci spalili parlament. Dzisiaj ustąpił prezydent Compaore rządzący od ponad ćwierć wieku. Armia ogłosiła stan wyjątkowy - w kraju uważanym za sojusznika zachodu i ostoję stabilności w Afryce Zachodniej. W ciągu 3 miesięcy mają odbyć się wybory.

- Wybory powinny zostać przeprowadzone. Dziś trudno powiedzieć kto przejmie władze. Takich dinozaurów afrykańskiej polityki, którzy jak Compaore, rządzą już ponad ćwierć wieku zostało już tylko pięciu. Burkina Faso czekało na te zmiany i jak na razie zdaje test demokracji - twierdzi Błażej Popławski, afrykanista. - Trzeba wiedzieć, że jest to biedny kraj, uzależniony od pomocy zagranicznej oraz typowa gospodarka surowcowa uzależniona od eksportu bawełny i złota. Bez pomocy Zachodu ten kraj nie przetrwa, a to jest dopiero początek pewnych zmian.

O sytuacji w Burkina Faso, warto posłuchać rozmowy Jarosława Kociszewskiego z afrykanistą, Błażejem Popławskim w audycji "Więcej świata".

Czytaj także

Stan wyjątkowy w Burkina Faso

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2014 19:19
rozwiń zwiń

Czytaj także

Burkina Faso: stan wyjątkowy odwołany

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2014 06:31
Prezydent zachodnioafrykańskiego Burkina Faso odwołał wprowadzony wcześniej stan wyjątkowy. Blaise Compaore nie zadeklarował tymczasem po zamieszkach, które wybuchły w kraju, czy poda się do dymisji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Europejski Przegląd Prasy

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2014 08:40
UE wobec przemocy w Burkina faso, UE - ochrona zwierząt, defucyt budżetowy UE.
rozwiń zwiń