Co dalej z prywatnymi lotami w kosmos?

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2014 15:02
Wygląda na to, że pierwsi klienci jednak nie wystartują wiosną przyszłego roku. Wyrwanie się z ziemskiej studni grawitacyjnej nie jest zadaniem łatwym. Pokazała to katastrofa statku Virgin Galactic.
Audio
  • Co dalej z prywatnymi lotami w kosmos? (Więcej świata/Jedynka)
Statek, którego wyprodukowanie kosztowało 400 milionów dolarów, roztrzaskał się na wiele części
Statek, którego wyprodukowanie kosztowało 400 milionów dolarów, roztrzaskał się na wiele częściFoto: PAP/EPA/MICHAEL NELSON

Wygląda na to, że pierwsi klienci jednak nie wystartują wiosną przyszłego roku. Wyrwanie się z ziemskiej studni grawitacyjnej nie jest zadaniem łatwym. Pokazała to katastrofa statku Virgin Galactic.

Na razie nie wiadomo jeszcze co było przyczyną katastrofy prywatnego kosmicznego samolotu SpaceShipTwo. Niektórzy twierdzą, że mógł zawieść silnik rakietowy. Jednak wstępne śledztwo Narodowej Rady Bezpieczeństwa wykazało, że silnik i zbiornik z paliwem były nietknięte. Zdaniem Rady zawiódł system wspomagający powrót statku z granic kosmosu do atmosfery. Szczegółowe śledztwo może jednak potrwać nawet rok

Start zapowiedzianego przez Ricarda Bransona programu prywatnych załogowych lotów w kosmos miał się odbyć już w przyszłym roku. Choć termin był wielokrotnie przekładany, nigdy jeszcze nie było to spowodowane poważnym wypadkiem. Jak twierdzi sam Branson założyciel firmy Virgin Galactic, jeśli przyczyna jest jasna i da się ją wyeliminować to prace wrócą do normy w ciągu maksymalnie 6 miesięcy

Autor: Rafał Motriuk

Tytuł audycji: Więcej świata

Data emisji: 04.11.2014

Godzina emisji: 18.15

''

Czytaj także

Katastrofa statku firmy Virgin Galactic. "Kosmiczna taksówka" rozbiła się na pustyni Mojave

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2014 21:34
Jeden z pilotów zginął, a drugi odniósł poważne obrażenia, gdy pasażerski statek kosmiczny, nad którym pracuje firma Virgin Galactic, rozbił się w piątek na pustyni Mojave w Kalifornii podczas testowego lotu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Virgin Galactic zamierza kontynuować podbój kosmosu, mimo katastrofy

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2014 13:54
Właściciel Virgin Galactic Richard Branson powiedział, że jest zszokowany i zasmucony katastrofą pojazdu Spaceship Two. Dodał jednak, że projekt kosmicznych podroży nie zostanie przerwany.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Katastrofa "kosmicznej taksówki". Richard Branson zabrał głos: będziemy uczyć się na błędach

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2014 12:37
Właściciel firmy Virgin Galactic obiecał wyjaśnienie przyczyny katastrofy statku kosmicznego SpaceShipTwo. Na miejsce wypadku przybyli już pracownicy Amerykańskiego Zarządu Bezpieczeństwa Transportu (NTSB), którzy kierują dochodzeniem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Katastrofa pojazdu kosmicznego Virgin Galactic. To nie silnik był przyczyną wypadku

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2014 11:05
To system wspomagający wchodzenie statku kosmicznego do atmosfery mógł być powodem katastrofy pojazdu "kosmicznej taksówki" Spaceship Two.
rozwiń zwiń