Bończyk na lekcji historii z Kaczmarskim

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2014 10:31
W swojej twórczości Jacek Kaczmarski odwoływał się do sztuki. O malarskich inspiracjach barda opowie aktor Jacek Bończyk.
Audio
  • Na "Muzyczną Jedynkę" zaprasza Maria Szabłowska (Jedynka)
Jacek Bończyk
Jacek BończykFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

W sobotę w stołecznym teatrze Ateneum swoją premierę miał spektakl "Jacek Kaczmarski - lekcja historii" w reżyserii Jacka Bończyka. To opowieść o fascynacji barda, syna malarki i wieloletniego prezesa Zarządu Głównego Związku Polskich Artystów Plastyków, malarstwem. Pieśniarz poświęcił kilkadziesiąt swoich utworów dziełom sztuki.
Zobacz serwis specjalny: PIEŚNI NIEPOKORNYCH >>>
W trakcie przedstawienia publiczność może usłyszeć m.in. "Arkę Noego" inspirowaną jednym z arrasów wawelskich, "Pejzaż z szubienicą", "Wojnę postu z karnawałem", "Lot Ikara" i "Pejzaż zimowy" o obrazach Piotra Breughla Starszego, utwory "Stańczyk" i "Rejtan, czyli raport ambasadora" oparte na obrazach Matejki, a także "Zatrutą studnię" i "Wigilię na Syberii" nawiązujące do obrazów Jacka Malczewskiego.
Więcej na temat malarskich inspiracji pieśniarza opowie gość wtorkowej audycji "Muzyczna Jedynka" Jacek Bończyk. Początek rozmowy o godzinie 14.15.
***

Do słuchania "Muzycznej Jedynki" we wtorek 25 listopada między 13.00 a 15.00 zaprasza Maria Szabłowska.

kk/asz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jacek Kaczmarski: wywalczyłem sobie wolność poprzez Radio Wolna Europa

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2014 20:15
- Wiem, że walczyłem i wywalczyłem sobie wolność poprzez Radio Wolna Europa, i poprzez zmiany w Polsce - mówił w archiwalnym wywiadzie dla Polskiego Radia Jacek Kaczmarski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Im Memoriam" - wyjątkowy album z piosenkami Jacka Kaczmarskiego

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2014 16:00
W kwietniu minęła 10. rocznica śmierci Jacka Kaczmarskiego. Z tej okazji Agencja Muzyczna Polskiego Radia wydała dwupłytowy album „In Memoriam”, na którym znalazły się najbardziej znane utwory legendarnego barda.
rozwiń zwiń