Ubiegły rok w polskiej polityce. Publicyści podsumowują

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2015 14:38
Kryzys ukraiński i zmiana rządu w Polsce – to zdaniem dziennikarzy - gości Jedynki, jedne z ważniejszych wydarzeń roku 2014.
Audio
  • Najważniejsze wydarzenia w kraju według: Elizy Olczyk "Rzeczpospolita”, Pawła Lisickiego "Do Rzeczy”, Pawła Sutowskiego "Krytyka Polityczna” ( Jedynka/Podsumowanie roku w kraju)
  • Igor Janke z firmy Bridge, Michał Kolanko "Czysta polityka”, Eryk Mistewicz "Nowe media” m.in. o roku polskich mediów i ich przyszłości (Jedynka/Podsumowanie roku w kraju)
Zdaniem publicystów, zmiana rządu, to jedno z ważniejszych wydarzeń 2014 roku
Zdaniem publicystów, zmiana rządu, to jedno z ważniejszych wydarzeń 2014 rokuFoto: PAP/Radek Pietruszka

W minionych miesiącach nastąpił przełom na Ukrainie. Po krwawych zajściach na kijowskim Majdanie, kraj zwrócił się w stronę Europy.  Zapoczątkowało to kryzys w relacjach z Moskwą, która w konsekwencji zajęła Krym, a wschodnia część Ukrainy praktycznie oddzieliła się od reszty kraju.

Zdaniem publicystów goszczących w programie Jedynki "Podsumowanie roku w kraju", wydarzenia u naszych wschodnich sąsiadów miały znaczący wpływ na sytuację w Polsce. Według Pawła Lisickiego z tygodnika "Do Rzeczy”, kryzys ukraiński zmusił polską opozycję i partie z rządzące do zbliżenia stanowisk. – Okazało się, że PiS i PO mówiły podobnie o rosyjskim zagrożeniu – konstatuje publicysta. - Niemal cała klasa polityczna przyjęła, że niepodległość Ukrainy jest wartością, którą należy wspierać – dodaje Lisicki.

Eliza Olczyk z "Rzeczpospolitej” zauważa, że mimo kryzysu ukraińskiego, relacje pomiędzy społeczeństwami Polski i Ukrainy są bardziej złożone. Przypomina, że już na początku roku pojawiły się odwołania do Wołynia i ostrzeżenia, żeby podchodzić ostrożnie do porozumienia z Ukrainą. Bierze się to z tego, że ludzie nie patrzą na sprawę globalnie i "mniej myślą o tym, że warunkiem bezpieczeństwa Polski jest bezpieczna Ukraina” – wyjaśnia publicystka.

- W Polsce nie ma bezpośredniego zagrożenia terytorium naszego kraju – dodaje Paweł Sutowski z "Krytyki Politycznej”. Dziennikarz zauważa, że konflikt na Wschodzie spowodował zmianę nie tylko retoryki jeśli chodzi o stosunki transatlantyckie, bo do polityki europejskiej powrócił nowy aktor -  Stany Zjednoczone.

KRYZYS NA UKRAINIE - serwis specjalny >>>

W 2014 roku zmienił się rząd. Na jego czele stanęła Ewa Kopacz. Donald Tusk został przewodniczącym Rady Europejskiej. Paweł Lisicki przypomina, że nie należy przeceniać urzędu jaki sprawuje teraz były premier. – Jednak jest tak, że na to kto podejmuje decyzję, ma wpływ siła danego kraju – mówi gość Jedynki i dodaje, że "Polska mimo naszych nadziei i pragnień nie jest najważniejszym podmiotem rozgrywającym w Europie i pozycja Tuska jest tego pochodną”.

Paweł Sutowski przyznaje, że "przewodniczący Rady Europejskiej nie jest suwerenem, ale mógłby być dobrym negocjatorem”. Jego zdaniem, ważne jest czy Donald Tusk umie wypełniać taką rolę i czy umożliwi mu to układ sił, który go mianował.

Eliza Olczyk twierdzi, że w obliczu ścierania się interesów Paryża i Berlina, stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej zostało tak skrojone, żeby osoba go obejmująca nie miała zbyt dużo do powiedzenia.

<<<Donald Tusk szefem Rady Europejskiej. "Jestem głęboko poruszony">>>

Tytuł audycji: "Podsumowanie roku w kraju"

Prowadził: Zuzanna Dąbrowska

Goście: Michał Sutowski ("Krytyka Polityczna"), Eliza Olczyk ("Rzeczpospolita"), Paweł Lisicki ("Do Rzeczy")

Data emisji: 01.01.2015

Godzina emisji: 12.00

iz/asz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Economist": Tusk poradził sobie na szczycie, ale prawdziwe próby dopiero przed nim

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2014 15:08
Brytyjski tygodnik podaje listę trudnych spraw, które będą wymagały wiele wysiłku od nowego szefa Rady Europejskiej. Jest wśród nich także sztandarowy projekt Donalda Tuska, czyli unia energetyczna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Droga Ukrainy na Zachód wiedzie przez Polskę [analiza]

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2015 20:00
Wizyta Petra Poroszenki w Polsce, jaka miała miejsce pod koniec 2014 roku doskonale obrazuje stan stosunków polsko-ukraińskich. Jeszcze nigdy nie były one tak dobre, jak obecnie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Były doradca Putina: Moskwa rewiduje ład stworzony po II wojnie światowej [wywiad]

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2015 10:49
- Putin złożył Obamie ofertę podziału Europy - tak jak Hitler Stalinowi i Chamberlainowi - mówi portalowi PolskieRadio.pl Andriej Iłłarionow, były doradca prezydenta Rosji.
rozwiń zwiń