X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Dlaczego ceny węgla spadają, a ceny ciepła rosną?

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2015 17:14
W ostatnich latach cena węgla spadła o połowę. Wydawałoby się, że powinno więc stanieć ogrzewanie mieszkań, a ono rok w rok o kilka procent rośnie.
Audio
  • Janusz Weiss sprawdza, dlaczego ceny węgla spadają, a ceny ogrzewania mieszkań rosną (Wszystko, co chciałbyś wiedzieć.../Jedynka)
.
.Foto: flickr/Cross Duck

Mariusz Kogut ze stołecznej elektrociepłowni Siekierki wyjaśnia, że w energetyce nie ma takiego prostego przełożenia cen surowca na produkt, jak np. w rafineriach, które obniżają ceny paliw w przypadku spadku cen ropy naftowej. Cena ciepła podlega taryfowaniu, a po zatwierdzeniu przez Urząd Regulacji Energetyki taka taryfa obowiązuje przez rok. Mariusz Kogut wyjaśnia, jak są kształtowane taryfy w ciepłownictwie. Zastrzega, że cena węgla to tylko ok. 50 procent całości kosztów wytwarzania ciepła.

Agnieszka Głośniewska z URE twierdzi, że ceny miału używanego w energetyce spadły nie o ponad połowę, ale o ok. 15 proc. Wyjaśnia, że w cenie ciepła odbiorca płaci też za jego przesył i remonty sieci. Wskazuje, że każde przedsiębiorstwo energetyczne jest różne, więc URE zatwierdzał taryfy, które przewidywały i wzrost i spadek cen ciepła.

Ekspert rynku energetycznego Tomasz Chmal mówi jasno - kiedy ceny węgla spadają, to zarabiają firmy energetyczne. Te zyski powinny przeznaczyć na modernizację. Czy tak robią, to już inna sprawa.

Janusz Weiss sprawdza. Wcześniejsze audycje >>>

Audycja "Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać" towarzyszy słuchaczom radiowej Jedynki codziennie od poniedziałku do piątku. O godz. 8.40 Janusz Weiss przedstawia temat, a o godz. 17.30 podsumowuje całodzienne działania, rozmawia z ekspertami i prezentuje wnioski.

Z pytaniami do Janusza Weissa można dzwonić pod nr tel: 22 645 21 55. Można też pisać na adres: weiss@polskieradio.pl.

***

Tytuł audycji: Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać
Prowadził:
Janusz Weiss

Goście: Mariusz Kogut z EC Siekierki, Agnieszka Głośniewska z URE, Tomasz Chmal - ekspert rynku energetycznego

Data emisji: 28.01.2015

Godzina emisji: 17.30

(ag, ac)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

OZE: Sejm uchwalił ustawę. Będzie dopłata do każdego rachunku za prąd

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2015 18:01
Sejm uchwalił długo wyczekiwaną ustawę o odnawialnych źródłach energii. Zadowoli raczej dużych, niż małych producentów OZE. Przewiduje dopłatę do OZE w kazdym rachunku za prąd.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szwedzi palą śmieci, aby mieć ciepło w domach

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2015 23:47
Czy Polska powinna wybudować kilkadziesiąt spalarni odpadów?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ustawa o OZE: los przełomowej poprawki pod znakiem zapytania

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2015 11:25
Po czterech latach pracy i uzgodnień międzyresortowych Ustawa o odnawialnych źródłach energii powinna być już niebawem uchwalona. W czwartek projekt trafi do Senatu.
rozwiń zwiń