Przypływy i odpływy na Bałtyku

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2015 23:33
Słuchacz zainteresował się, dlaczego na Bałtyku nie ma przypływów i odpływów? Janusz Weiss pyta więc, na czym polegają te zjawiska.
Audio
  • Janusz Weiss wyjaśnia mechanizm powstawania przypływów i odpływów w morzach i oceanach (Wszystko, co chciałbyś wiedzieć.../Jedynka)
Morze Bałtyckie
Morze BałtyckieFoto: Andrzej19/Wikimedia Commons/CC

Prof. Witold Cieślikiewicz zapewnia, że na Bałtyku są odpływy i przypływy - jednak tak nieznaczne, że trudno je zauważyć. Rozmówca Janusza Weissa wyjaśnia dlaczego nad Morzem Bałtyckim pływy są niewielkie, a są miejsca na świecie, gdzie dochodzą do kilkunastu metrów. Profesor tłumaczy również, czym spowodowane są przypływy i odpływy mórz i oceanów.
Zaś kapitan Krzysztof Baranowski opowiada, co robią żeglarze, kiedy cumują swoje jachty na akwenach, na których fale pływowe są dość wysokie. Bo odpływ może spowodować, że jacht zawiśnie na cumie, a przypływ może go z kolei wciągnąć pod wodę.

***

Tytuł audycji: Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać
Prowadził: Janusz Weiss
Goście: prof. Witold Cieślikiewicz (Wydział Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego), Krzysztof Baranowski (jachtowy kapitan żeglugi wielkiej)
Data emisji: 3.04.2015
Godzina emisji: 17.30

Z pytaniami do Janusza Weissa można dzwonić pod nr tel: 22 645 21 55. Można też pisać na adres: weiss@polskieradio.pl.

ag/asz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wyższe opłaty za wędkowanie w morzu

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2015 18:09
Słuchacz pyta się, dlaczego od 4 marca drastycznie zwiększono opłaty za możliwość amatorskiego połowu ryb morskich. Wzrosły z 49 do 180 złotych na rok.
rozwiń zwiń