Władysław Bartoszewski nie żyje. Pozostawił po sobie świadectwo

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2015 21:00
- Moim obowiązkiem nie jest lenić się, tylko jak najwięcej przekazać, także za pomocą słowa pisanego - mówił w jednym z wywiadów w Radiowej Jedynce Władysław Bartoszewski.
Audio
Władysław Bartoszewski
Władysław BartoszewskiFoto: PAP/EPA/JULIEN WARNAND

Prof. Władysław  Bartoszewski zmarł w piątek w Warszawie, miał 93 lata. – Moja koncepcja jest taka, aby pozostawić po sobie świadectwo moich lat. To wynika z przemyślenia i dobrych rad ludzi, którzy byli moimi autorytetami. Mówili mi, bym wyciągnął wnioski z tego, że umiem przekazywać wiadomości i komunikować się z ludźmi również za pomocą słowa drukowanego – tłumaczył motywy sięgania po pióro prof. Władysław Bartoszewski.

Przy okazji 90. urodzin mówił o swojej kolejnej książce "Wiosna jesienią", poświęconej ludziom, którzy mieli  udział w jego życiu, ale też w kształtowaniu polskiej polityki, kultury i historii kilka pierwszych lat po październiku 1956 roku.

"Póki starczy mi świadomości mózgowej, która szumnie nazywa się intelektualną, będę działał" – te słowa z książki doskonale charakteryzują profesora – polityka, społecznika, historyka, dziennikarza, pisarza, więźnia Auschwitz, żołnierza Armii Krajowej, działacza Polskiego Państwa Podziemnego, uczestnika Powstania Warszawskiego, dwukrotnie ministra spraw zagranicznych, kawalera Orderu Orła Białego. Ostatnio Władysław Bartoszewski pełnił funkcję sekretarza stanu i pełnomocnika premiera ds. dialogu międzynarodowego w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Jak podkreślał w Radiowej Jedynce, dopóki autor jest sprawny psychofizycznie i jest w stanie opowiadać, to powinien nagrywać swoje przemyślenia. Wspominał też czasy stalinizmu, tragizm życia w tym okresie i atmosferę beznadziei, która im towarzyszyła.

Władysław Bartoszewski jest autorem ponad 40 książek i blisko 1500 publikacji, przede wszystkim poświęconych Powstaniu Warszawskiemu, stosunkom polsko-żydowskim i polsko-niemieckim. Pisał o sprawach drażliwych oraz takich, o których w obiegu oficjalnym cenzura bloku wschodniego nie pozwalała pisać.

pp/tj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zmarła działaczka Solidarności Hanna Świda-Ziemba

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2012 13:57
Profesor, socjolog, wykładowca akademicki, działaczka opozycyjna w czasach PRL urodziła się w 1930 roku w Wilnie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nie chodzi o karanie, ale o wnioski na przyszłość"

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2012 20:30
Lech Wałęsa uważa, że dobrze, iż proces ws. stanu wojennego kończy się i "idziemy dalej".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Od Wałęsy do rumuńskiej biedoty - zdjęcia, które prześwietlają Polskę

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2012 14:01
To ma być wyjątkowa wystawa, która pokazuje, jak wyglądała Polska i Polacy w latach 80. i 90. - Zdjęcia są przekrojowe: od mocnych i zaangażowanych politycznie po bardzo intymne - opowiada Adam Mazur z CSW.
rozwiń zwiń