X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Zostań dobrym inżynierem" na Politechnice Rzeszowskiej

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2015 10:00
Studiują, konstruują roboty, współpracują z firmami i wyjeżdżają za granicę. Ponad 400 studentów z Politechniki Rzeszowskiej z Wydziału Elektrotechniki i Informatyki skorzystało z projektu "Zostań dobrym inżynierem".
Od lewej -  Grzegorz Piecuch - Prezes Koła Naukowego Automatyków i Robotyków Robo oraz dr Tomasz Żabiński - z Wydziału Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Rzeszowskiej. Widać także robota, który służy studentom do ćwiczeń.
Od lewej - Grzegorz Piecuch - Prezes Koła Naukowego Automatyków i Robotyków "Robo" oraz dr Tomasz Żabiński - z Wydziału Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Rzeszowskiej. Widać także robota, który służy studentom do ćwiczeń. Foto: Fot. Ewa Chyra

Dzięki unijnym pieniądzom z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (prawie pięciu milionom złotych) uczelnia m.in doposażyła pracownie kół naukowych, zorganizowała dodatkowe szkolenia i wyjazdy studyjne. Projekt trwał cztery lata. Od momentu rozpoczęcia, czyli od 2011 roku, trzy spośród pięciu kierunków studiów zostały uruchomione jako kierunki zamawiane przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, były to automatyka i robotyka, energetyka oraz informatyka. W maju program dobiegnie końca.

Na początek staże i stypendia

Kiedy dotarłam na Politechnikę Rzeszowską na Wydział Elektrotechniki i Informatyki przywitało mnie kilku uśmiechniętych studentów i opiekun projektu dr inż. Dominik Strzałka. Wszyscy byli zgodni, że jedną z największych zalet programu "Zostań dobrym inżynierem" były stypendia - 900 złotych dla każdego najzdolniejszego studenta.

Takie pieniądze jak zaznacza Paulina Dudek, studiująca na kierunku energetyka, były dodatkową zachętą przy wyborze kierunku studiów. - Jest to spory zastrzyk finansowy , to było takim dodatkowym argumentem, kiedy zdałam maturę, że może jednak warto pójść na studia techniczne.
- Ja za pieniądze ze stypendium kupiłem sobie laptopa - dodaje Łukasz Zych z Wydziału Elektrotechniki i Informatyki. Aby otrzymać stypendium student musiał mieć średnią z ocen powyżej cztery . Jednak nie tylko stypendia przyciągnęły młodych na kierunki techniczne . Dzięki funduszom z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju możliwe były także płatne staże - To jest taka symbioza, firmy są zainteresowane stażami ponieważ jest to szczególny sposób bycia na uczelni i pokazywania tego co się robi. Korzystają na tym studenci i wydział, który ma bezpośredni kontakt z otoczeniem gospodarczym. Programy stażowe prowadzą później do powstania prac dyplomowych, które są dedykowane konkretnym firmom. Mogą więc znaleźć zastosowanie w przemyśle - a to jest bardzo ważne- zauważa dr inż. Dominik Strzałka. Dwumiesięczne staże odbywały się w czasie wakacji. Student otrzymywał około 1000 złotych za miesiąc pracy. Na staże skierowano 78 osób, ze wstępnych analiz wynika, że prawie połowa z nich ma stały kontakt z firmami, w których pracowała a część już znalazła stałe zatrudnienie.

Gdzie jest ten Rzeszów?

Takie pytanie zadawali sobie amerykańscy studenci i nauczyciele, po ogłoszeniu wyników prestiżowego konkursu organizowanego przez firmę IBM. Sześciu studentów z Politechniki Rzeszowskiej znalazło się bowiem wśród 47 finalistów. IBM Master the Mainframe Contest to skomplikowany konkurs informatyczny organizowany głównie dla studentów z Kanady i USA.
W drodze wyjątku organizator dopuścił do udziału dziesięciu studentów z politechniki. Sukcesy studentów zanotowano właśnie w czasie trwania na uczelni projektu "Zostań dobrym inżynierem". Warto dodać, że w konkursie brało udział prawie 6 tysięcy studentów i 560 nauczycieli akademickich z ponad 400 uczelni.
- Nasi studenci, w technologii IBM System spisali się znakomicie i sprawili, że gdyby policzyć na tej liście zwycięstwo grupowe wśród uczelni, to Politechnika Rzeszowska jest na pierwszym miejscu - mówi dr inż. Marek Śnieżek z Katedry Informatyki i Automatyki Politechniki Rzeszowskiej. Naukowiec wyjaśnia, że chodzi o znajomość komputerów tzw. mainframe, czyli jednych z najnowocześniejszych i najmocniejszych na świecie. Są one przeznaczane głównie dla biznesu. W Polsce jest ich zaledwie kilka - komputer tego typu jest używany m. in przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Studenci doktora inżyniera Marka Śnieżka mieli świetne przygotowanie głównie dlatego, że wzięli udział w specjalnym szkoleniu, które jest w Polsce organizowane tylko na Politechnice Rzeszowskiej. W ciągu dwóch lat trwania projektu „Zostań dobrym inżynierem” 40 studentów, uzyskało certyfikaty potwierdzające wiedzę w wąskiej i skomplikowanej dziedzinie komputerów firmy IBM „System Z" (mainframe) o wartości około 20 tys. dolarów. Specjalista w tym zakresie ma niemal zapewnioną dobrze płatną pracę zaraz po ukończeniu studiów.

Koła naukowe

Na funduszach z NCBR-u skorzystali również studenci z kół naukowych. Jednym z nich jest Koło Naukowe Automatyków i Robotyków "Robo". W niewielkiej pracowni na tyłach uczelni studenci konstruują nowe urządzenia.
- W laboratorium koła naukowego studenci opracowują swoje rozwiązania, roboty i obiekty latające - objaśnia dr inż. Tomasz Żabiński z Wydziału Elektrotechniki i Informatyki. Jednym z tych obiektów latających jest quadrotor czyli, jak określają go naukowcy czterowirnikowiec. To niezwykłe urządzenie to w zasadzie dron. Na razie to tylko prototyp. Maszyna jest niewielka i ma zainstalowaną kamerę. Wszystko po to, aby w przyszłości wykorzystać ją m.in w warunkach zagrożenia - na przykład podczas pożaru. Urządzenie sterowane zdalnie będzie takim elektronicznym okiem strażaka, który na bieżąco będzie mógł monitorować sytuację, ponieważ obraz z kamery zostanie pokazany na monitorze.
Koło Automatyków i Robotyków słynie jeszcze z jednej rzeczy a mianowicie z tego, że organizuje ogólnopolskie zawody robotów. Zawody są jedyną okazją w roku, by na Podkarpaciu zobaczyć w akcji roboty skonstruowane przez zawodników z całej Polski. Impreza przyciąga tłumy zwiedzających, którzy osobiście mogą się przekonać, jak wygląda np. rozmowa z robotem albo uściśnięcie dłoni przez inteligentne maszyny. Najważniejszym punktem programu są jednak rywalizacje robotów. Zawody odbywają się w różnych konkurencjach. W każdej z nich robot musi spełniać określone regulaminem wymogi. Najważniejsze jest jednak to, że wszystkie roboty to konstrukcje własne – projektowane i budowane przez zawodników. Nietrudno zgadnąć, że studenci z Politechniki Rzeszowskiej są faworytami tych zawodów.


Ewa Chyra

Zobacz więcej na temat: ibm robotyka
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak