Janusz Lewandowski: potrzebne zmiany w prawie podatkowym i kulturze urzędów skarbowych

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2015 07:52
- Zmiany w ordynacji podatkowej to jedno, a drugie to zmiana kultury urzędów skarbowych - mówił w radiowej Jedynce Janusz Lewandowski, przewodniczący Rady Gospodarczej przy Prezesie Rady Ministrów.
Audio
  • Janusz Lewandowski, przewodniczący Rady Gospodarczej przy Prezesie Rady Ministrów o zmianach w ordynacji podatkowej (Sygnały dnia/Jedynka)
Janusz Lewandowski
Janusz LewandowskiFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Gość "Sygnałów dnia" uważa, że nowelizacja ordynacji podatkowej to kolejny etap zmian, jakie zachodzą w Polsce od 25 lat. Jak mówił, przedsiębiorcy należy się "domniemanie uczciwości, czyli rozstrzyganie na korzyść podatnika sporów interpretacyjnych". - Trzeba to przekuć w normę prawną. To wcale nie jest takie proste - dodał Janusz Lewandowski.

Prezydent Bronisław Komorowski zaproponował niedawno, by w ordynacji podatkowej zapisać zasadę, że "niedające się usunąć wątpliwości co do treści przepisów prawa podatkowego rozstrzyga się na korzyść podatnika". Resort finansów i rząd sugeruje jednak, że to wszystko znajdzie się w nowej ordynacji podatkowej, pisanej w ministerstwie, ale dopiero w roku 2017.

Zdaniem przewodniczącego Rady Gospodarczej przy Prezesie Rady Ministrów, między prezydentem a rządem nie ma żadnego sporu. Jak tłumaczył, propozycje prezydenta to tylko fragment szerszych zmian, nad którymi pracuje ministerstwo finansów.

Janusz Lewandowski wypowiadał się również na temat planowanych na przyszyły rok podwyżek w budżetówce. Czy są uzasadnione?

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadził: Krzysztof Grzesiowski

Gość: Janusz Lewandowski (przewodniczący Rady Gospodarczej przy Prezesie Rady Ministrów, PO)

Data emisji: 4.05.2015

Godzina emisji: 7.17

asop/pg

>>>Zapis całej rozmowy

Czytaj także

Korzystne zmiany dla podatnika dopiero za 2 lata?

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2015 22:42
Walka o wprowadzenie fundamentalnej zasady „wątpliwości rozstrzyga się na korzyść podatnika” proponowane przez prezydenta Komorowskiego zaostrza się. Po stronie „Za a nawet przeciw” tej zasadzie znajduje się potężny aparat skarbowy, przyzwyczajony do swojej dominującej pozycji i resort finansów. Niby chwali pomysł, ale mnoży przeszkody i wątpliwości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pracodawcy RP: konieczna zasada domniemania niewinności

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2015 22:05
W opinii Pracodawców RP urzędy skarbowe niesłusznie nakładają kary na firmy za korzystanie w latach 2007- 2008 z opcji walutowych.
rozwiń zwiń