Filmowiec i noblista mają zadanie dla fizyków

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2015 14:15
Woody Allen powiedział: "poruszanie się szybciej od światła jest niemożliwe, a już na pewno niepożądane, bo zwiewa czapkę".
Albert Einstein podczas wykładu. Wiedeń, 1921
Albert Einstein podczas wykładu. Wiedeń, 1921 Foto: pixabay/domena publiczna

Albert Einstein nie może rzecz jasna skomentować tych słów. Ale może to zrobią fizycy, którzy będą uczestniczyć w tegorocznym Pikniku Naukowym?  
Rok 2015 został ogłoszony przez ONZ Rokiem Światła. 100 lat temu, 25 listopada 1915 roku, Albert Einstein opublikował swoją najważniejszą pracę: ogólną teorię względności. Jego badania przyczyniły się do poznania struktury światła. W czasie Pikniku, który także wpisuje się w obchody Roku Światła, będzie można uczestniczyć w ciekawych eksperymentach, pokazach, warsztatach, konkursach, w (tym odkrywających tajemnice światła), a przygotowanych przez ponad 200 instytucji z całej Polski oraz spoza granic naszego kraju.

Dlaczego warto tu być? Na pytanie na pewno odpowiedzą goście audycji: dr Marta Fikus-Kryńska, przewodnicząca zespołu programowego tegorocznego 19. Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik oraz Robert Firmhofer - dyrektor Centrum Nauki  Kopernik. Opowiemy o atrakcjach tegorocznego Pikniku m.in.: galerii "Światłoprzestrzeń", gdzie będzie można odkryć tajemnice światła: zobaczyć świecące glony, spojrzeć na świat oczami pszczół, zabawić się w szpiega używającego do podsłuchu promieni lasera, zrobić fotografię na zwykłym liściu. Ale przede wszystkim zobaczymy tutaj wystawę dokumentów, związanych z Albertem Einsteinem i jego pracami naukowymi. Także korespondencję Marii Skłodowskiej-Curie z uczonym, w tym jeden z listów, w których Noblistka poleca młodszego od niej początkującego naukowca jako dobrze zapowiadającego się badacza.

19. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik już w najbliższą sobotę 9 maja, od godz. 11.00 do godz. 20.00 na Stadionie Narodowym w Warszawie. Tegoroczna impreza odbędzie się pod hasłem "Światło".Zapraszamy. My też tam będziemy!

***

Na "Naukowy zawrót głowy" we wtorek (5.05) o godz. 23.10 zaprasza Dorota Truszczak.

asz

Czytaj także

Albert Einstein - wielki uczony, ekscentryk, samotnik pogrążony w marzeniach

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2021 05:45
- Gdziekolwiek się odwrócę, widzę swoją podobiznę. Czyżby cały świat zamienił się w lustro - dziwił się Albert Einstein.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piknik Naukowy. Poznaj sekrety taśmy filmowej

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2015 11:54
Retuszowanie zniszczonych i dotkniętych przez czas taśm filmowych klatka po klatce - brzmi mało interesująco? Innego zdania jest Anna Sienkiewicz-Rogowska z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
rozwiń zwiń