Z Jedynką na Pikniku Naukowym można posłuchać... światła

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2015 08:50
Gra na laserowej harfie, pokazy hologramów, samodzielne budowanie spektroskopów i kalejdoskopów to tylko niektóre z atrakcji Pikniku.
Audio
  • Zapraszamy na 19. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik
  • Karolina Rożej i Roman Czejarek będą relacjonować dla Państwa wydarzenia piknikowe do godz. 15 (Jedynka)
  • 19. Piknik Naukowy. Naukowcy rzucą nowe światło na wszystkie dziedziny nauki - zapowiada Paweł Pawlica (Aktualności Radiowej Jedynki)
  • Dorota Truszczak opowiada o piknikowych atrakcjach i zaprasza do Jedynkowego namiotu B9 (Aktualności Radiowej Jedynki)
  • Dorota Truszczak eksperymentuje w pawilonie Centrum Nauki Kopernik (Aktualności Radiowej Jedynki)
W ubiegłym roku Piknik odbył się pod hasłem Czas. Liczymy, że tegoroczna Ziemia również przyciągnie tysiące ciekawych i chętnych do eksperymentowania ludzi
W ubiegłym roku Piknik odbył się pod hasłem "Czas". Liczymy, że tegoroczna "Ziemia" również przyciągnie tysiące ciekawych i chętnych do eksperymentowania ludziFoto: Robert Gardziński

Budowa światłowodu z galaretki, występ w piknikowym teatrze cieni, fotografie z epoki i… z duchami. Tego wszystkiego doświadczymy 9 maja. 19. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik potrwa od godz. 11.00 do godz. 20.00 na Stadionie Narodowym w Warszawie. Tegoroczna impreza odbędzie się pod hasłem "Światło".

W sobotę prawie cały program radiowej Jedynki - od 9.00 do 20.00 - będzie realizowany ze Stadionu Narodowego. Motyw przewodni naszej obecności na Pikniku: radio od kuchni, czyli jak przygotowuje się audycje, jak się je tworzy. Uczestnicy imprezy, po krótkim przeszkoleniu, będą mogli wziąć udział w tworzeniu programów, których w tym czasie będzie można słuchać w radiu.

19. Piknik Naukowy - relacje w radiowej Jedynce, galerie >>>
Do słuchania relacji z Pikniku od 9.00 do 15.00 zapraszają Karolina Rożej i Roman Czejarek , a w godz. 15.00 - 20.00 Małgorzata Kościelniak i Marcin Kusy . Ponadto co godzinę w Aktualnościach krótkie informacje z Pikniku.

Rok 2015 został ogłoszony przez ONZ Rokiem Światła. 100 lat temu, 25 listopada 1915 roku, Albert Einstein opublikował swoją najważniejszą pracę: ogólną teorię względności. Jego prace przyczyniły się do poznania struktury światła. W czasie Pikniku, który także wpisuje się w obchody Roku Światła, będzie można uczestniczyć w ciekawych eksperymentach, pokazach, warsztatach, konkursach, w (tym odkrywających tajemnice światła), a przygotowanych przez ponad 200 instytucji z całej Polski oraz spoza granic naszego kraju. Dlaczego warto tam być? Wśród atrakcji tegorocznego Pikniku jest m.in.: galeria "Światłoprzestrzeń", gdzie będzie można odkryć tajemnice światła: zobaczyć świecące glony, spojrzeć na świat oczami pszczół, zabawić się w szpiega używającego do podsłuchu promieni lasera, zrobić fotografię na zwykłym liściu. Ale przede wszystkim zobaczymy tam wystawę dokumentów związanych z Albertem Einsteinem i jego pracami naukowym. Także korespondencję Marii Skłodowskiej-Curie z uczonym, w tym jeden z listów, w których Noblistka poleca młodszego od niej początkującego naukowca, jako dobrze zapowiadającego się badacza.

Wspaniale zaprezentuje się Polskie Radio - zajmiemy 11 stanowisk (sekcja B, wejście bramą nr 2 od Ronda Waszyngtona), w których obecne będą nie tylko wszystkie nasze Programy, ale również Studio Reportażu i Dokumentu , portal PolskieRadio.pl , Informacyjna Agencja Radiowa , Teatr PR czy Archiwum. Będziemy mogli m.in. wziąć udział w nagraniu mikrosłuchowiska, dowiedzieć się, czym jest "łapacz dźwięków", wybrać się na silent disco, uczestniczyć w premierze gry miejskiej pod hasłem "Dźwięki z przeszłości", a nawet rysować anamorfy. Oczywiście jak zwykle nadarzy się okazja do spotkań z ulubionymi dziennikarzami ze wszystkich naszych Anten.

Oprócz radiowych niespodzianek czeka na Państwa wiele fascynujących pokazów i aktywności przygotowanych przez polskich i zagranicznych naukowców.
Zachęcamy do odwiedzenia strony pikniknaukowy.pl , na której znajdują się opisy poszczególnych stanowisk oraz mapa umożliwiająca zaplanowanie piknikowej trasy.
Serdecznie zapraszamy wszystkich Państwa, wraz z rodzinami i przyjaciółmi. Do zobaczenia!.

mat. prom./ag

Zobacz więcej na temat: NAUKA Piknik Naukowy 2015

Czytaj także

Piknik Naukowy. Poznaj sekrety taśmy filmowej

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2015 11:54
Retuszowanie zniszczonych i dotkniętych przez czas taśm filmowych klatka po klatce - brzmi mało interesująco? Innego zdania jest Anna Sienkiewicz-Rogowska z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przełomowa dla nauki teoria, której można nie zauważyć

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2015 03:40
- To definiuje geniusz Alberta Einsteina, że był w stanie zobaczyć jak funkcjonuje wszechświat - mówi dr Marta Fikus-Kryńska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Brak światła słonecznego oznaczałby tragedię

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2015 10:59
- Przede wszystkim nie mielibyśmy co jeść, bo rośliny przestałyby rosnąć - mówi dr Karolina Hansen z Wydział Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lampa ze świecących glonów? To możliwe

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2015 11:04
Świecące rośliny to nie tylko atrakcja ciepłych mórz. W Bałtyku można także znaleźć glony, które nocą intensywnie świecą.
rozwiń zwiń