Pogorszenie stosunków amerykańsko-arabskich?

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2015 10:00
Król Arabii Saudyjskiej nie przyjedzie do USA na szczyt państw Bliskiego Wschodu. To protest przeciwko rozmowom nuklearnym Iranu ze Stanami.
Król Arabii Saudyjskiej Salman bin Abdulaziz na spotkaniu z amerykańskim Sekretarzem Stanu Johnem Kerry 7 maja 2015 r.
Król Arabii Saudyjskiej Salman bin Abdulaziz na spotkaniu z amerykańskim Sekretarzem Stanu Johnem Kerry 7 maja 2015 r.Foto: PAP/EPA/SAUDI PRESS AGENCY

Dwudniowy szczyt USA i Rady Współpracy Zatoki Perskiej odbędzie się także bez udziału króla  Bahrajnu. Głównym tematem szczytu ma być polityka Iranu w regionie oraz sprawy związane z konfliktami w Syrii, Iraku i Jemenie. O komentarz poprosimy dr. Marcina Andrzeja Piotrowskiego z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

Abdullah X - niegdyś islamski radykał w Wielkiej Brytanii, uczeń takich kontrowersyjnych imamów jak Abu Hamza czy Omar Bakri, jest dziś rysownikiem, satyrykiem i działaczem społecznym walczącym z islamskim ekstremizmem w W. Brytanii. Jego postać przybliży materiał Agaty Kasprolewicz.

Unia Europejska wstrzymuje pomoc dla Burundi. To skutek walk i zamieszek w kraju i jego stolicy Bużumburze, które wybuchły, gdy prezydent kraju Pierre Nkurunziza postanowił się ubiegać o trzecią kadencję i zapowiedział na czerwiec wybory. Nie tylko o samym Burundi, ale także o polityce UE wobec Afryki Wschodniej, która jest jednym z zagranicznych priorytetów Brukseli, porozmawiamy z Andrzejem Łupiną, wieloletnim ambasadorem RP w krajach afrykańskich.
***
Na "Więcej świata" w środę (13.05.) o godz. 18.15 zaprasza Jarosław Kociszewski.

''ut/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Arabia Saudyjska: nowy król wprowadza zmiany na dworze w Rijadzie

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2015 12:39
Salman ibn Abd al-Aziz Al Su’ud dsunął od władzy dotychczasowego następcę tronu i przyznał ten tytuł swojemu bratankowi. Eksperci twierdzą, że nowy władca chce w ten sposób odmłodzić starzejącą się monarchię.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Umowa nuklearna z Iranem. Spokój w USA, obawy w Zatoce Perskiej

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2015 10:57
Ostateczne zawarcie przez USA porozumienia z Iranem w sprawie programu nuklearnego tego kraju będzie sukcesem i przełomem w stosunkach USA-Iran. Z niepokojem jest jednak przyjmowane przez Arabię Saudyjską i inne kraje Zatoki - pisze "Financial Times".
rozwiń zwiń