X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Janusz Kukuła "Mistrzem Mowy Polskiej"?

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2015 14:57
Tytuł Mistrza Mowy Polskiej zostanie przyznany już po raz piętnasty. Jedną z nominowanych osób do tego prestiżowego wyróżnienia jest Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia.
Dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła słownego mistrzostwa wymaga nie tylko od aktorów, ale przede wszystkim od siebie
Dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła słownego mistrzostwa wymaga nie tylko od aktorów, ale przede wszystkim od siebieFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Program Mistrz Mowy Polskiej powstał w grudniu 2000 roku. Twórcą koncepcji był Bogdan Chojna, autor wielu akcji społecznych i konkursów gospodarczych. Formuła Programu opiera się na wyborze osób, które, według powszechnie uznanych kanonów, zasługują na miano Mistrzów Mowy Polskiej.

Wyboru dokonuje grono ekspertów złożone z wybitnych językoznawców, literaturoznawców i socjologów języka. Obecnie skład Jury tworzą prof.: Halina Zgółkowa, Marek Ziółkowski, Jan Mazur, Bolesław Faron, Adam Bednarek, Marian Kisiel oraz Jolanta Tambor. Swojego laureata wybierają także czytelnicy, internauci i widzowie w ogólnopolskim plebiscycie Vox Populi.

W dotychczasowych edycjach do konkursu zgłoszono ponad 1000 kandydatów, a laureatami zostało blisko 70 osób. Oprócz tytułu Mistrza Mowy Polskiej laureaci zdobyli także tytuły: Mistrza Mownego, Mistrza Rozmowy oraz Mistrza Rozmowy o Mowie. Laureatami tych nagród byli między innymi: Jan Nowak-Jeziorański, Anna Seniuk czy Jeremi Przybora.

Specjalnym wyróżnieniem Jury jest Wawrzyn Mowy Polskiej. Do zacnego grona zdobywców tej prestiżowej nagrody należą: Irena Kwiatkowska, Danuta Michałowska, Anna Polony, Danuta Szaflarska, Władysław Bartoszewski, abp Tadeusz Gocłowski, Ryszard Kaczorowski, Jan Ptaszyn Wróblewski, Janusz Tazbir oraz Wiktor Zin.

Czytaj także:
teatr-aerete-statuetka kukuła 1200x660.jpg
Janusz Kukuła kandydatem na Mistrza Mowy Polskiej

W 2011 roku została powołana do życia nowa kategoria w plebiscycie - Kuźnia Mistrzów Mowy Polskiej. To wyróżnienie przyznawane jest przez członków Akademii Mistrzów Mowy Polskiej, skupiającej laureatów poprzednich edycji Programu. Tytuł jest nadawany inicjatywom, placówkom lub instytucjom życia publicznego, które pielęgnują, kultywują i promują najlepsze wzorce polszczyzny. Laureatami tej nagrody są m.in.: Teatr Polskiego Radia, czy audycja Programu 1 Polskiego Radia Jedynka Dzieciom.

Ludzie tworzący tę szczególną instytucję, jaką jest Polskie Radio, wielokrotnie otrzymywali nominacje i nagrody w ramach programu. Również w 2015 roku możemy się pochwalić taką nominacją. Szansę na otrzymanie zaszczytnego tytułu "Mistrza Mowy Polskiej" ma dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła.

- Mam nadzieję, że w takich chwilach ci wszyscy artyści, którzy przez 90 lat tworzyli zespół Teatru Polskiego Radia, są dumni z tego, co robimy. Że jesteśmy wierni tym najpiękniejszym tradycjom związanym z polszczyzną, bo któż jak nie artyści mają obowiązek trwania przy kanonach, regułach i zasadach języka, dzięki któremu jesteśmy tym, kim jesteśmy - podkreślił Janusz Kukuła.

Dyrektor teatru jest jednym z 10 nominowanych w tegorocznym konkursie. Pozostali to m.in.: aktorki Magdalena Zawadzka i Aleksandra Gajewska, Juliusz Kulesza - grafik, autor książek, uczestnik Powstania Warszawskiego, Grzegorz Miecugow - dziennikarz i publicysta oraz Piotr Hankus – solista Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk".

Laureatów poznamy 21 września, a do 18 września można oddawać głosy na Kuźnię Mistrzów Mowy Polskiej oraz Mistrza Mowy Polskiej VOX POPULI 2015.

Głosowanie trwa na stronie Programu MMP >>>  

Radiowa Jedynka jest patronem medialnym Programu. W ubiegłych latach wyróżnienia otrzymali m.in. dziennikarz sportowy Tomasz Zimoch czy Redakcja Językowa Polskiego Radia.

 mat. prasowe/pkur/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tytuł Kuźni Mistrzów Mowy Polskiej dla Redakcji Językowej Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2014 20:30
W Gdyni po raz XIV przyznano zaszczytne tytuły: Mistrza Mowy Polskiej i Kuźni Mistrzów Mowy Polskiej. Decyzją jury tytuł Kuźni Mistrzów Mowy Polskiej zdobyła Redakcja Językowa Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kto zostanie tegorocznym Mistrzem Mowy Polskiej?

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2015 14:59
15 czerwca na Zamku Królewskim w Warszawie poznamy nazwiska nominowanych do tytułu Mistrz Mowy Polskiej, a 21 września w Chorzowskim Centrum Kultury odbędzie się gala finałowa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mistrz Mowy Polskiej 2015 - znajdź i wybierz swojego!

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2015 15:05
- Tu nie chodzi o przyznawanie szczególnych laurów, ale o to, by narodowi polskiemu zwrócić uwagę, że polszczyzna w XXI wieku wymaga wielkiej troski i czułości - podkreśla jeden z nominowanych, dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła.
rozwiń zwiń