Pogrzeb Danuty Żelechowskiej

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2015 21:01
W czwartek 17 września odbędzie się pogrzeb Danuty Żelechowskiej. Mówiono o niej "Kustosz pamięci Polskiego Radia". Danuta Żelechowska przez blisko pół wieku popularyzowała historię polskiej radiofonii.
Audio
  • Danuta Żelechowska egzaminuje Jana Zagozdę (Jedynka)
  • Paweł Sztompke wspomina Danutę Żelechowską (IAR)
  • Tadeusz Sznuk: Danuta Żelechowska pamiętała o słuchaczach nawet wtedy, kiedy była zabierana do szpitala (IAR)
  • Tadeusz Sznuk: Danuta Żelechowska całe życie poświęciła Polskiemu Radiu (IAR)
Danuta Żelechowska i Jan Zagozda
Danuta Żelechowska i Jan ZagozdaFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Ewa Nikandra Żelechowska z domu Fikus, dziennikarka, zasłużona pracownica Polskiego Radia, znana jako Danuta Żelechowska odeszła w dniu 9 września 2015 roku przeżywszy 80 lat. Była odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Msza święta żałobna odprawiona zostanie dnia 17 września 2015 roku o godzinie 12.00 w kościele św. Anny w Wilanowie, ul. Kolegiacka 1a, po czym nastąpi odprowadzenie do grobu rodzinnego na cmentarzu miejscowym.

Przez blisko pół wieku, razem z Janem Zagozdą, prowadziła audycję "Mijają lata, zostają piosenki". Przypominała w niej słuchaczom wielkie, przedwojenne gwiazdy polskiej estrady i przeboje sprzed dziesiątków lat. Najstarsze audycje tego cyklu emitowane były na antenie w latach 50. dwudziestego wieku.

- Śmierć Danuty Żelechowskiej to również zamknięcie jakiegoś etapu historii Polskiego Radia - mówił Paweł Sztompke, dziennikarz muzyczny. Wspomina Danutę Żelechowską jako osobę wyjątkową. Jej audycje były - jak powiedział - "symbolem wspaniałej, radiowej pracy, a jednocześnie niezwykle wzruszające i piękne".

- Tak jak ona mówiła o tych ludziach, o wspomnieniach pisanych dźwiękiem, tego właściwie nie robił nikt - wspomina Sztompke, który jest przekonany, że słuchacze nie zapomną Danuty Żelechowskiej i jej wyjątkowych audycji przez wiele, wiele lat.

To wielka strata - tak o śmierci Danuty Żelechowskiej mówi Tadeusz Sznuk. Jak wspominał, Danuta Żelechowska całe życie poświęciła Polskiemu Radiu. - Zmieniała nazwiska, znaliśmy ją pod trzema, ale nie zmieniała przywiązania i miłości do słuchaczy - powiedział Tadeusz Sznuk. Dodał, że miała ona bezbłędną pamięć.

Danuta Żelechowska pamiętała o słuchaczach nawet wtedy, kiedy była zabierana do szpitala. Przekazała bowiem wiadomość, by uprzedzić słuchaczy, że w jej audycjach nastąpi przerwa - zdradził Tadeusz Sznuk. - Tyle że stamtąd, gdzie jest Danusia teraz, trudno przekazać audycję - dodał.

W ostatnich latach Danuta Żelechowska, wspólnie z Janem Zagozdą, prowadziła cykl audycji "Słodkie radio retro" i "Wspomnienia pisane dźwiękiem."

IAR/iz, sm, ag

Czytaj także

Zmarł Marian Adamski. Jeden z najwybitniejszych realizatorów dźwięku w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2015 07:46
Marian Adamski walczył w Powstaniu Warszawskim. Swoją przygodę z Polskim Radiem rozpoczął 1 sierpnia 1947 roku.
rozwiń zwiń