Sensacyjne odkrycie w Kolebce Ludzkości

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2015 03:00
W jaskini Rising Star ok. 50 km od Johannesburga w Republice Południowej Afryki naukowcy odkryli nowy gatunek hominida - Homo Naledi.
Fragment wystawy w muzeum i centrum turystycznym Kolebki Ludzkości - Maropeng. Republika Południowej Afryki.
Fragment wystawy w muzeum i centrum turystycznym Kolebki Ludzkości - Maropeng. Republika Południowej Afryki.Foto: South African Tourism/flickr.com/CC BY 2.0

W lokalnym języku "naledi" tłumaczy się jako "gwiazdę". Odkrycie miało miejsce w regionie Cradle of Humankind, czyli w tzw. Kolebce Ludzkości.

Znalezisko jest pod wieloma względami sensacyjne. Wstępnie datowane na 2 mln lat. To ponad 1500 fragmentów kostnych wielu osobników w różnym wieku. Homo Naledi miał do 1,5 m wzrostu. Mózg stosunkowo niewielki o objętości ok. 500 cm sześciennych, to jest mniejszy niż u Homo habilis, uważanego za najwcześniejszego przedstawiciela naszego gatunku. Najprawdopodobniej grzebał zmarłych i potrafił posługiwać się ogniem. Choć stanowi mieszankę cech prymitywnych i zaawansowanych. O szczegółach powie dr Mikołaj Urbanowski – archeolog z Uniwersytetu Szczecińskiego. W audycji dla słuchaczy konkurs z nagrodami książkowymi.

***

Na program "Naukowa baza danych – kulisy odkryć i wynalazków" w sobotę (25.09) o godz. 15.40 zaprasza Dorota Truszczak.

asz

Zobacz więcej na temat: archeologia NAUKA odkrywcy