Wielanek i szlagiery ze starej Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2015 16:30
Gościem Jedynki będzie "ostatni Mohikanin miejskiego folkloru", autor książki "Szlagiery starej Warszawy - śpiewnik andrusowski".
Stanisław Wielanek - zdjęcie archiwalne
Stanisław Wielanek - zdjęcie archiwalneFoto: W. Kusiński/Polskie Radio

Stanisław Wielanek jest warszawiakiem z Czerniakowa w czwartym pokoleniu, wywodzącym się - jak sam mówi – z "muzycznej arynsztokracji spod znaku klucza francuskiego i wytrycha basowego".

Już jako mały Staś, śpiewał piosenki swojej dzielnicy, z dumą podkreślając odmienność jej folkloru nie tylko w muzyce, ale też w gwarze, sposobie bycia i w ubiorze. Dawna atmosfera i ginący folklor Czerniakowa zauroczyły go do tego stopnia, że zamiast warsztatu samochodowego (ma dokumenty absolwenta technikum mechanicznego), założył Kapelę Czerniakowską, a potem Kapelę Warszawską. Zadbał o ich repertuar, utrwalił go w nagraniach dla Polskiego Radia i na płytach, otwierając drogę do rekonstrukcji warszawskiego folkloru.

***

Na spotkanie ze Stanisławem Wielankiem w audycji "Przeboje Przyjaciół Radiowej Jedynki" w sobotę (25.09) po godz. 20.00 zaprasza Zbigniew Krajewski.

tj

Czytaj także

Stanisław Wielanek: w Warszawie na koncertach brakuje folkloru

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2015 16:06
- Teksty moich piosenek przepełnione są miłością i zadumą, ale także nowoczesnością. Pojawiają się nowe aranżacje i opracowania - mówił założyciel Kapeli Czerniakowskiej i Kapeli Warszawskiej, a obecnie solista.
rozwiń zwiń