Jerzy Hoffman znany i nieznany o sobie

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2015 14:00
O swojej pracy na planie filmowym i życiu poza nim Jerzy Hoffman opowie w rozmowie z Joanną Sławińską.
Jerzy Hoffman przed uroczystym pokazem Pana Wołodyjowskiego, obok Jacek Szczerba współautor książki Po mnie choćby Potop
Jerzy Hoffman przed uroczystym pokazem "Pana Wołodyjowskiego", obok Jacek Szczerba współautor książki "Po mnie choćby »Potop«"Foto: Repozytorium Cyfrowe FN

W warszawskim kinie Iluzjon – Muzeum Sztuki Filmowej trwa przegląd filmowy "Po mnie choćby »Potop«". Hoffman znany i nieznany". Przegląd filmowy zainaugurował we wtorek 21 października zrekonstruowany cyfrowo "Pan Wołodyjowski" z 1969 roku, pokazano też film "Potop Redivivus". Młodsi widzowie mogą się zapoznać, a starsi przypomnieć sobie arcydzieło gatunku komedii, film "Gangsterzy i filantropi", a także polski western "Prawo i pięść" Jerzego Hoffmana i Edwarda Skórzewskiego, do którego balladę "Nim wstanie dzień" napisał Krzysztof Komeda, a zaśpiewał Edmund Fetting. Wszystkie filmy fabularne pokazywane podczas przeglądu zostały zeskanowane w najwyższej rozdzielczości 4K z oryginalnych materiałów produkcyjnych i poddane pieczołowitej rekonstrukcji cyfrowej pod opieką Filmoteki Narodowej. W programie przeglądu znalazły się także świetne filmy dokumentalne Jerzego Hoffmana i Edwarda Skórzewskiego.

Posłuchaj audycji  >>>> Jerzy Hoffman: aktor to najważniejszy element filmu <<<<

W tym roku ukazała się także książka Jerzego Hoffmana "Po mnie choćby »Potop«". Hoffman znany i nieznany", w której reżyser zdradza m.in. dlaczego Gustaw Holoubek nie zagrał dwóch ról w "Potopie".

***

Na audycję "Dosłownie kultura" zapraszamy w czwartek (22.10) po 17.15 zaprasza Joanna Sławińska.

gs/asz

 

Czytaj także

Daniel Olbrychski: "Potop" w ogóle się nie zestarzał

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2014 10:00
- Ucięto 2 godziny, a film nadal jest opowiedziany jak trzeba. Zachwyciła mnie również reakcja publiczności. Potrafiła wychwycić śmieszne momenty, których 40 lat temu nie było - mówił w Jedynce Daniel Olbrychski po specjalnej projekcji filmu "Potop Redivivus".
rozwiń zwiń

Czytaj także

O tym filmie Holland mówiła 30 lat temu. Brakowało miliona dolarów

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2015 20:44
W 1986 roku nominowana do Oscara za "Gorzkie żniwa" Agnieszka Holland spotkała przy obiedzie reżysera Paula Mazursky'ego. Wspomniała mu o aktorce idealnej do roli w filmie, który planował nakręcić.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy Skolimowski: trudno zaliczyć mnie do optymistów

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2015 18:41
- Nie wyobrażam sobie znalezienia pomyślnego wyjścia z sytuacji w jakiej się znaleźliśmy - mówił w Jedynce reżyser, którego film "11 minut" został polskim kandydatem do Oscara.
rozwiń zwiń