X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Polak, który wymyślił suszarkę do włosów

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2015 08:45
Michał Doliwo-Dobrowolski był na przełomie XIX i XX wieku uznanym na świecie konstruktorem wielu maszyn elektrycznych.
Suszarka firmy AEG z 1930 roku
Suszarka firmy AEG z 1930 rokuFoto: CC-BY-SA-3.0/Phrontis

W 1899 roku, kiedy świat emocjonował się nadchodzącym nowym stuleciem, Michał Doliwo-Dobrowolski, pracujący w zakładach AEG w Norymberdze na stanowisku głównego inżyniera,  opracował pierwszą suszarkę do włosów. Nosiła nazwę Fön, czyli ciepły, górski wiatr. 

Michał Doliwo-Dobrowolski (1862-1919) - elektrotechnik, elektryk i wynalazca pochodzenia polskiego jest pionierem techniki prądu trójfazowego. W tym roku mija 120 rocznica  zbudowania pierwszej na świecie trójfazowej elektrowni wodnej na Renie w Rheinfelden, do której założenia opracował. W następnych latach współpracował przy projektowaniu elektrowni trójfazowych w Zabrzu i Chorzowie.

O Michale Doliwo-Dobrowolskim, jego przełomowych wynalazkach i patentach opowie Piotr Zarzycki - historyk techniki. Będzie też zagadka dla słuchaczy.

***

Do słuchania audycji "Naukowa baza danych - kulisy odkryć i wynalazków" w sobotę (31.10) o godz. 16.40 zaprasza Dorota Truszczak.

ag

Zobacz więcej na temat: elektrownie wodne technika
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kolej na Kasprowy - wyczyn Polaków

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2019 08:00
- To było przedsięwzięcie bardzo ryzykowne. Przecież kolejka zbudowana jest na skałach. Trzeba było je wyłupać, przygotować podłoże dla podpór, zacementować - mówił o budowie kolejki na Kasprowy Wierch Janusz Sankowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Film po retuszu. Co ukryto przed okiem widza?

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2015 08:00
Metki na kostiumach czy operator odbity w elemencie scenografii to tylko niektóre z wpadek, z jakimi muszą radzić sobie montażyści filmowi.
rozwiń zwiń