X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

W pracowni Wilhelma Roentgena

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2015 08:00
8 listopada 1895 roku, czyli 120 lat temu, Wilhelm Conrad Roentgen odkrył tajemnicze, niewidzialne promienie, które nazwał promieniami X.
Laboratorium Wilhelma Roentgena na Uniwersytecie w Wrzburgu, gdzie odkrył promienie X
Laboratorium Wilhelma Roentgena na Uniwersytecie w Würzburgu, gdzie odkrył promienie XFoto: autor nieznany/Wikimedia Commons/domena publiczna

Zauważył, że świecenie ekranu utrzymuje się nawet wtedy, kiedy pomiędzy nim a rurą emitującą promienie umieszczał czy to bardzo grubą książkę, czy dłoń. Znane jest zdjęcie wykonane 22 grudnia. Widać na nim układ kostny ręki żony Roentgena z cieniem pierścienia na palcu. Dla medycyny najważniejszą własnością promieniowania rentgenowskiego jest to, że przenika przez wszystkie ciała. Odkrycie niemieckiego uczonego zrewolucjonizowało też wiele dziedzin życia. O Roentgenie i jego naukowych sukcesach opowie prof.Zofia Zwolska z Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc.

W tym roku mija także 170. rocznica urodzin badacza. W audycji tradycyjnie zagadka dla słuchaczy.

***

Na "Naukową bazę danych" w sobotę (7.11) o godz. 16.40 zaprasza Dorota Truszczak.

asz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pielęgniarki i położne - ciche bohaterki drugiego planu

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2015 02:09
- Im więcej czasu, energii, wysiłku i wiedzy położne i pielęgniarki będą mogły poświęcić pacjentom, tym mniej ludzi będzie korzystało z ostrej medycyny naprawczej - mówi dr Grażyna Rogala-Pawelczyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Patrz-Dotykaj-Dbaj, czyli "7 kroków do zdrowych piersi"

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2015 10:00
Październik był miesiącem walki z rakiem piersi. To także czas, w którym warto wzmocnić wiedzę o własnym ciele. W radiowej Jedynce włączamy się w cykl warsztatów edukacyjnych mających poszerzyć wiedzę o samobadaniu piersi.
rozwiń zwiń