W pracowni Wilhelma Roentgena

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2015 08:00
8 listopada 1895 roku, czyli 120 lat temu, Wilhelm Conrad Roentgen odkrył tajemnicze, niewidzialne promienie, które nazwał promieniami X.
Laboratorium Wilhelma Roentgena na Uniwersytecie w Wrzburgu, gdzie odkrył promienie X
Laboratorium Wilhelma Roentgena na Uniwersytecie w Würzburgu, gdzie odkrył promienie XFoto: autor nieznany/Wikimedia Commons/domena publiczna

Zauważył, że świecenie ekranu utrzymuje się nawet wtedy, kiedy pomiędzy nim a rurą emitującą promienie umieszczał czy to bardzo grubą książkę, czy dłoń. Znane jest zdjęcie wykonane 22 grudnia. Widać na nim układ kostny ręki żony Roentgena z cieniem pierścienia na palcu. Dla medycyny najważniejszą własnością promieniowania rentgenowskiego jest to, że przenika przez wszystkie ciała. Odkrycie niemieckiego uczonego zrewolucjonizowało też wiele dziedzin życia. O Roentgenie i jego naukowych sukcesach opowie prof.Zofia Zwolska z Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc.

W tym roku mija także 170. rocznica urodzin badacza. W audycji tradycyjnie zagadka dla słuchaczy.

***

Na "Naukową bazę danych" w sobotę (7.11) o godz. 16.40 zaprasza Dorota Truszczak.

asz

Czytaj także

Pielęgniarki i położne - ciche bohaterki drugiego planu

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2015 02:09
- Im więcej czasu, energii, wysiłku i wiedzy położne i pielęgniarki będą mogły poświęcić pacjentom, tym mniej ludzi będzie korzystało z ostrej medycyny naprawczej - mówi dr Grażyna Rogala-Pawelczyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Patrz-Dotykaj-Dbaj, czyli "7 kroków do zdrowych piersi"

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2015 10:00
Październik był miesiącem walki z rakiem piersi. To także czas, w którym warto wzmocnić wiedzę o własnym ciele. W radiowej Jedynce włączamy się w cykl warsztatów edukacyjnych mających poszerzyć wiedzę o samobadaniu piersi.
rozwiń zwiń