Daniel Olbrychski pisze do Nikity Michałkowa

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2015 11:30
Wielki polski aktor w liście otwartym prosi Michałkowa o wstawiennictwo w sprawie Olega Sencowa, ukraińskiego reżysera.
Aktor Daniel Olbrychski. Nz. odbiera tytuł honorowego obywatela Opola
Aktor Daniel Olbrychski. Nz. odbiera tytuł honorowego obywatela Opola Foto: PAP/Krzysztof Świderski

Sencow w sierpniu 2015 r. został skazany przez rosyjski sąd w Rostowie nad Donem na 20 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze. We wtorek 24 listopada, w Sądzie Najwyższym Federacji Rosyjskiej w Moskwie, odbędzie się jego rozprawa apelacyjna.

Ukraiński reżyser był zaangażowany w demonstracje na Majdanie, a potem protestował przeciwko aneksji przez Rosję rodzinnego Krymu. Ponad półtora roku temu został aresztowany przez Federalną Służbę Bezpieczeństwa Rosyjskiej Federacji (FSB) w domu w Symferopolu na Krymie. Oskarżony o terroryzm i wywieziony do Rosji, był więziony bez wyroku, bity i torturowany przez kilkanaście miesięcy w moskiewskim więzieniu Lefortowo. Wyrok na Sencowa zapadł, choć główny świadek oskarżenia przed sądem odwołał swoje zeznania obciążające Sencowa, jako złożone pod presją i przymusem.

***

Daniel Olbrychski będzie gościem Joanny Sławińskiej w audycji "Dosłownie kultura" w poniedziałek 23.11 o godz. 17.15.

ag/pj

Czytaj także

Daniel Olbrychski: "Potop" w ogóle się nie zestarzał

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2014 10:00
- Ucięto 2 godziny, a film nadal jest opowiedziany jak trzeba. Zachwyciła mnie również reakcja publiczności. Potrafiła wychwycić śmieszne momenty, których 40 lat temu nie było - mówił w Jedynce Daniel Olbrychski po specjalnej projekcji filmu "Potop Redivivus".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Daniel Olbrychski za jazdę po alkoholu zapłaci 10 tysięcy złotych grzywny

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2015 13:59
Jak podaje "Super Express" i "Fakt", za jazdę "na podwójnym gazie" Sąd Rejonowy w Grodzisku Mazowieckim skazał aktora na 10 tysięcy złotych grzywny oraz 3-letni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.
rozwiń zwiń