Lady of Warsaw, Lady Sue Ryder

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2016 12:40
Wzruszająca opowieść o niezwykłej kobiecie, Sue Ryder i pomocy udzielanej przez nią ludziom potrzebującym na całym świecie.
Skwer Sue Ryder w Warszawie
Skwer Sue Ryder w WarszawieFoto: Wikipedia/domena publiczna

Brytyjska działaczka charytatywna, w czasie II wojny światowej organizatorka pomocy dla okupowanej Europy i powstańczej Warszawy. Po wojnie założyła fundację finansującą budowę szpitali, hospicjów i domów opieki na całym świecie. Sue Ryder zmarła w 2000 roku.

Serwis specjalny >>
Gdynia II wojna światowa free 1200_660.jpg
II wojna światowa

Królowa angielska przyznawała Sue Ryder tytuł baronowej. Angielka zdecydowała się na tytuł Lady Ryder of Warsaw na cześć Polaków, których poznała w czasie II wojny światowej.

Reportaż otrzymał I nagrodę na XIV Międzynarodowym Festiwalu Filmów Katolickich i Multimediów "Niepokalanów 99" w konkursie programów radiowych. Po zakończeniu reportażu rozmowa z autorką o spotkaniu z Sue Ryder i tytule przyznanym jej przez królową angielską. 

***

Do wysłuchania archiwalnego reportażu "Lady of Warsaw - Lady Sue Ryder" Szczęsnej Mili zapraszamy w niedzielę (24.01) po 21.18

gs/polskieradio.pl/pj

Zobacz więcej na temat: II wojna światowa Sue Ryder

Czytaj także

"Pierwsza Dama Oceanów" - reportaż Olgi Mickiewicz

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2017 08:04
Krystyna Chojnowska-Liskiewicz była pierwszą żeglarką, która okrążyła świat. Przydomkiem Pierwsza Dama Oceanów ochrzciły ją media na całym świecie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koronkowa robota, likwidacja Franza Kutschery

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2016 14:00
- Było to wykonanie wyroku sądów podziemnych. Wyrok wykonano nie na niewinnym człowieku, a na zbrodniarzu wojennym – podkreśla Mirosław Czado z Muzeum Powstania Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstanie styczniowe. Rosjanie bali się cały 1863 rok

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2016 08:20
- Przyglądanie się naszym powstaniom z perspektywy pytania, dlaczego przegraliśmy i kto nie dopełnił swoich obowiązków, nie pozwala dostrzec tego, co było w tym powstaniu wielkie. Zawsze popełnia się błędy. Zawsze możemy znaleźć winnych niedociągnięć – mówi dr hab. Henryk Głębocki
rozwiń zwiń