X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Upadkowi cywilizacji Majów winna jest susza?

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2016 19:45
Ok. 850 roku Majowie zaczęli opuszczać swoje miasta. W ciągu blisko 200 lat zniknęła jedna z najlepiej rozwiniętych cywilizacji świata.  
Chichn Itz  prekolumbijskie miasto założone przez Majów na półwyspie Jukatan
Chichén Itzá – prekolumbijskie miasto założone przez Majów na półwyspie JukatanFoto: Daniel Schwen/Wikipedia/Creative Commons 4.0

Teorii dotyczących upadku cywilizacji Majów było wiele. Sporów też. Obecnie dominuje przypuszczenie, że wszystkiemu winna jest megasusza. Na nią wskazują badacze z uniwersytetów w Cambridge, Pensylwanii i Teksasu. Badania, prowadzone m.in. przez Julie A. Hoggarth z Baylor University w Teksasie, zostały opublikowane w czasopiśmie Global and Planetary Change. Naszym gościem będzie dr Andrzej Krasnowolski – antropolog kultury. 

W audycji porozmawiamy też o Prometheusie – najpotężniejszym polskim superkomputerze, który stał się jeszcze potężniejszy. W ostatnich tygodniach Prometheus zwiększył swoją moc obliczeniową do 2,4 Pflopsa. Dzięki rozbudowie zajmuje obecnie 39. miejsce wśród najmocniejszych superkomputerów na świecie. Gdzie jest granica mocy i do czego  służą  takie urządzenia? Zapytamy o to profesora Kazimierza Wiatra z Akademickiego Centrum Komputerowego Cyfronet AGH.

Czy Mezon piękny -  to pierwszy krok do rewolucji w poznawaniu świata? Analiza rozpadu tej cząstki, jednej  z kilku budujących  Wszechświat, opracowana przez polskich badaczy może otworzyć okno nowej fizyki - zapowiadają  naukowcy  pracujący w Europejskim Ośrodku Badań Jądrowych CERN pod Genewą. Naszym gościem będzie profesor Tadeusz Lesiak z Instytutu Fizyki Jądrowej im.Henryka Niewodniczańskiego Polskiej Akademii Nauk  w Krakowie.

***

Do słuchania audycji "EUREKA" we wtorek (8.03) po 20.00 zaprasza Dorota Truszczak.

gs

Zobacz więcej na temat: archeologia komputery Majowie
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Co dzieje się w mózgu chorego na depresję?

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2016 13:51
Depresja stanowi dziś czwarty, najpoważniejszy problem zdrowotny na świecie, a do roku 2020 choroba ta ma znaleźć się na drugim miejscu. Wiele ośrodków badawczych prowadzi badania związane z poznaniem procesów, które przebiegają w mózgach chorych na depresję.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co 200 lat temu jadali studenci UW?

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2016 15:20
W tym roku warszawska uczelnia obchodzi swoje 200. urodziny. Wśród wielu szykowanych z tej okazji publikacji ukaże się także książka kucharska pokazująca UW od kuchni na przestrzeni dwóch wieków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Choroby rzadkie - raport 2016

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2016 13:44
"Dołącz do nas, aby głos osób z chorobami rzadkimi został usłyszany" - pod takim hasłem w stu krajach, m.in. w Polsce, 29 lutego był obchodzony Światowy Dzień Chorób Rzadkich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zagadka Grodów Czerwieńskich bliska wyjaśnienia?

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2016 14:16
Kwitły w czasach pierwszych Piastów na pograniczu Polski i Rusi Kijowskiej. Ten bogaty zespół osadniczy, którego głównym ośrodkiem był Czerwień, zagarnął w X w. Włodzimierz Wielki, by niedługo stracić go na rzecz Bolesława Chrobrego.
rozwiń zwiń