Noc Muzeów. Polskie Radio otwiera archiwa!

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2016 20:00
Radiowa Noc Muzeów to mnóstwo atrakcji dla miłośników Polskiego Radia i unikalna okazja, by odkryć kulisy rozgłośni.
Audio
Pałac Staszica w Noc Muzeów będzie rozbrzmiewał dźwiękami z Archiwum Polskiego Radia
Pałac Staszica w Noc Muzeów będzie rozbrzmiewał dźwiękami z Archiwum Polskiego RadiaFoto: Wikimedia Commons/Przemasban/Licencja CC BY-SA 3.0

W programie są spotkania z osobami znanymi z naszych anten, ciekawostki z historii radiofonii i odtwarzanie audycji sprzed lat. Odsłonimy kulisy powstawania kultowego słuchowiska w odcinkach "Matysiakowie", przypomnimy muzyczne przeboje sprzed lat i... zabierzemy Was w kosmos! Przygotowaliśmy też coś dla najmłodszych - opowiemy o pierwszej audycji dziecięcej w Polskim Radiu. A najwięksi miłośnicy i znawcy radia będą mieli szansę na antrakcyjne nagrody w naszym konkursie.

Radiowa Noc Muzeów

Pałac Staszica, Sala Lustrzana (ul. Nowy Świat 72-74, Warszawa), 14 maja 2016 r.

 

19.00 – 19.05 Otwarcie radiowej Nocy Muzeów

19.05 -19.30 Nocny test z historii polskiej radiofonii

Jeśli domyślasz się, co wydarzyło się 18 kwietnia 1926 roku, z jakiej okazji dzieci po raz pierwszy, przez radio, usłyszały wiersz Stanisława Jachowicza "Pan Kotek był chory" i kiedy nadano po raz pierwszy Lato z Radiem - weź udział w teście. Konkurs z nagrodami poprowadzi zespół Archiwum Polskiego Radia.

19.30 - 20.30 "Mieszkam tu nad Wisłą tyle lat…" 60. lat powieści radiowej "Matysiakowie"

Spotkanie z radiową rodziną Matysiaków: Ludmiłą Łączyńską (Wisia Matysiakowa), Ewą Kania (Dorota Matysiakowa), Tomaszem Marzeckim (Tomasz Piekarski) oraz autorem - Januszem Dziewiątkowskim i reżyserem - Waldemarem Modestowiczem

20.30 – 21.30 Podróż z Archiwum Polskiego Radia ku tajemnicom Kosmosu z "Eureką" - audycją radiowej Jedynki popularyzującą wiedzę o Świecie. Spotkanie z wybitnym fizykiem prof. Krzysztofem Meissnerem poprowadzi Dorota Truszczak (dziennikarka Radiowej Jedynki) i Waldemar Listowski (dyrektor Archiwum PR)

21.30 – 22.30 Pojawił się 80 lat temu… "Podwieczorek przy mikrofonie"

Prezentacja multimedialna z komentarzem, ilustrowana nagraniami archiwalnymi Polskiego Radia oraz występem na żywo. Popularna kiedyś audycja nadawana z hotelu Bristol zaistniała na antenie Polskiego Radia w 1936 roku. Był to program na żywo z udziałem publiczności.

Autorzy i prowadzący: Małgorzata Barucka, Teresa Barucka; współpraca: Joanna Mitko, gość specjalny: Danuta Stankiewicz - kreatorka niezapomnianych klimatów muzycznych "Podwieczorków przy mikrofonie"

22.30 – 00.00 "Ze świata estrady do armii" - artyści w służbie 2 Korpusu Polskiego generała Władysława Andersa

Opowieść o sławnych artystach, ulubieńcach publiczności m.in. przedwojennych teatrów rewiowych. Piosenkarze, dyrygenci, autorzy znanych przebojów, którzy podczas II wojny światowej służyli w teatrach wojskowych 2 Korpusu Armii Władysława Andersa.

Autorzy i prowadzący: Małgorzata Barucka, Teresa Barucka; współpraca: Joanna Mitko

 

Radiową Noc Muzeów poprowadzi Waldemar Listowski – dyrektor Archiwum Polskiego Radia. Zapraszamy!

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polskie Radio w 1939 roku - pożegnanie ze słuchaczami

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2019 08:00
– Każdy z nas wierzył, że musi wypełnić swoją rolę do końca – mówił Józef Małgorzewski, spiker Polskiego Radia. – Dopóki los tego wymaga, musimy trwać na posterunku.
rozwiń zwiń