X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Niezwykłe historie cichociemnych

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2016 13:30
Opowiemy o postaci Stanisława Skowrońskiego, ps. "Widelec", "Tulipan", cichociemnego wywiezionego w głąb Rosji, skąd udało mu się uciec.
Gen. Władysław Sikorski w ośrodku szkoleniowym cichociemnych w Audley End dekoruje żołnierzy
Gen. Władysław Sikorski w ośrodku szkoleniowym cichociemnych w Audley End dekoruje żołnierzyFoto: Wikipedia/domena publiczna

Stanisław Skowroński zmarł kilka tygodni temu w Argentynie. Był porucznikiem łączności, walczył w Armii Andersa, we wrześniu 1943 roku w ramach operacji "Neon 5" został zrzucony na teren okupowanej Polski, służył w Batalionie Iskry na stanowisku radiotelegrafisty. W 1944 roku wywieziony w głąb Rosji, uciekł z obozu i wyemigrował do Argentyny. Naszymi gośćmi będą Grzegorz Hanula, historyk i córki Stanisława Skowrońskiego: Basia, Jola i Dolores. Sejm ustanowił rok 2016 Rokiem Cichociemnych.  

Zaprosimy także Państwa na wystawę "Chrzest Polski" w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, która jest objęta patronatem Polskiego Radia. Wystawa pokazuje epokę państwa polskiego pierwszych Piastów na tle świata pogańskiego. Część wystawy "Ze znakiem krzyża przez 1000 lat historii" dotyczy epok późniejszych, pokazując jak znak Krzyża wpisywał się w dzieje Wojska Polskiego na przestrzeni wieków we wszystkich okresach trwania polskiej państwowości, aż po czasy nam współczesne. Wykorzystano tu m.in. relikwiarze wojskowe, słynne krzyżyki z gałązek olszyny z pola bitwy w Olszynce Grochowskiej (1831 r.), oraz biżuterię patriotyczną z okresu Powstania Styczniowego (1863 r.) i I wojny światowej. O wystawie opowie Wojciech Krajewski z Muzeum Wojska Polskiego. 

Porozmawiamy także o polskich oficerach w niemieckich obozach jenieckich w czasie II wojny światowej. Oflagi to niemieckie obozy jenieckie dla oficerów wziętych do niewoli w czasie działań wojennych bądź też dla oficerów zidentyfikowanych i zatrzymanych już w czasie okupacji. Oficerowie polscy przebywali prawie we wszystkich oflagach niemieckich, co wynikało z zaangażowania Polaków na wszystkich frontach II wojny światowej. Do największych oflagów zaliczały się: II C Woldenberg (Dobiegniewo), II D Grossborn (Borne), VI B Dössel, VII A Murnau. Naszym gościem będzie dr Joanna Szymoniczek z Uniwersytetu Warszawskiego. 

***

Na audycję "Eureka" w poniedziałek (30.05) po godz. 20 zaprasza Katarzyna Jankowska.

Zobacz więcej na temat: Cichociemni II wojna światowa
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nie tylko Hermaszewski, czyli Polacy w kosmosie

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2016 14:50
Elitarny klub ludzi, którzy byli w kosmosie liczy już ponad pół tysiąca astro- i kosmonautów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzeum Bitwy Warszawskiej w Ossowie. "Jest dobry czas i miejsce"

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2016 15:10
- W ostatnich kilkudziesięciu latach o Bitwie Warszawskiej napisano wiele. Mimo to brakuje syntezy, czegoś, co ujmowałoby w całość, spinało klamrą to wydarzenie - mówił w Jedynce prof. Grzegorz Łukomski o planach budowy muzeum w Ossowie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niezwykłe życie rotmistrza Witolda Pileckiego

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2016 15:00
- To postać niezwykle barwa, każdy fragment jego życia jest niezwykle ciekawy. Ukształtował go dom rodzinny. Pochodzi z wielopokoleniowej rodziny, gdzie tradycje patriotyczne były kultywowane. Dziadek był powstańcem styczniowym, za co rodzina utraciła wszystkie majątki - przypomina Jacek Pawłowicz, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów PRL.
rozwiń zwiń