Ciąże mnogie. Jak dbać o siebie i dzieci?

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2016 13:50
Dr Marzena Jurczak-Czaplicka podpowie m.in. jaką opiekę należy zapewnić kobiecie w ciąży mnogiej.
Audio
7 czerwca wypisano do domu urodzone w Instytucie Matki i Dziecka- czworaczki. Dzieci przyszły na świat 16 lutego.  Narodziny czworaczków Polsce zdarzają się raz no 600 tys. porodów
7 czerwca wypisano do domu urodzone w Instytucie Matki i Dziecka- czworaczki. Dzieci przyszły na świat 16 lutego. Narodziny czworaczków Polsce zdarzają się raz no 600 tys. porodówFoto: pixabay.com

Ciąże mnogie od początku obarczone są dużym ryzykiem niepowodzeń i powikłań, a także związane są z zagrożeniem zdrowia, a nawet życia matki, dlatego zawsze przyszłe mamy powinny być pod troskliwą opieką lekarską. Porozmawiamy o koniecznych badania i o przygotowaniu do niełatwego porodu.

W magazynie powiemy też o POCHP, czyli przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. O tej chorobie palaczy tytoniu opowie prof. Paweł Śliwiński z Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc.

Kolejnym, medycznym tematem będzie mało znany i groźny nowotwór występujący pod nazwą "zespoły mielodysplastyczne". Jak medycyna potrafi pomagać chorym z MDS opowiedzą: prof. Wiesław Jędrzejczak - kierownik Kliniki hematologii, Onkologii i Chorób Wewnętrznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, dr n.med. Krzysztof Mądry także z Warszawskiego Uniwersytetu medycznego oraz pacjenci.

***

Na magazyn "Eureka" w czwartek (9.06) po godz. 20.00 zaprasza Artur Wolski.

ab/pg

Czytaj także

Nauka w walce z nowotworami

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2015 10:29
- Atomistyka wyrosła z potrzeb wojskowych, ale my w instytucie przez cały czas prowadziliśmy badania jawne - mówił prof. Marek Jeżabek, dyrektor Instytut Fizyki Jądrowej w Krakowie-Bronowicach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Cuda się zdarzają" - Hanna Bogoryja-Zakrzewska

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2016 09:36
Niezwykłe historie małżeństw, którym lekarze powiedzieli, że w żadnym wypadku nie mają szans na posiadanie dzieci.
rozwiń zwiń