Meryl Streep w roli boskiej Florence

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2016 06:00
W audycji zrecenzujemy kinowe premiery tego tygodnia, m.in. film o kobiecie, która mimo braku talentu chciała być śpiewaczką.
Fragment plakatu do filmu Boska Florence
Fragment plakatu do filmu "Boska Florence"Foto: Mat. pras./Monolith Films

"Boska Florence" to oparta na faktach komedia wyreżyserowana przez Stephena Freasa. Film ma doborową obsadę, w roli tytułowej zobaczymy Meryl Streep, a w roli męża Florence – Hugha Granta.

W tym tygodniu do kin wchodzi także "Komuna" - dramat w reżyserii Thomsa Vinterberga. Jest 1975 rok, film opowiada o próbie życia w komunie i o tym, jak daleko człowiek może się posunąć, próbując realizować utopię.

Na ekranach również dramat w reżyserii Mii Hansen-Love pt. "Co przynosi przyszłość". Nathalie ma udane życie, jednak w tym samym momencie odchodzą dwie najbliższe jej osoby. Mierząc się z narzuconą jej w ten sposób wolnością, Nathalie musi na nowo ułożyć swoje życie. W roli głównej zobaczymy Isabelle Huppert.

To wszystko w "Magazynie Bardzo Filmowym" w paśmie "Eureka - kultura i nauka".

Ponadto w audycji sprawdzimy, jak kryptografia może pomóc w walce z nieuczciwymi producentami sprzętu elektronicznego. Naszym gościem będzie wybitny polski kryptolog, zdobywca prestiżowego grantu Europejskiej Rady ds. Badań ERC - profesor Stefan Dziembowski z Instytutu Informatyki Uniwersytetu Warszawskiego.

Porozmawiamy również o potrzebie uczestnictwa polskiej nauki i techniki w kosmicznym wyścigu. Opowie o tym dr Grzegorz Brona - fizyk z Uniwersytetu Warszawskiego i prezes innowacyjnej firmy Creotech Instruments, której celem jest wysłanie polskiego satelity komercyjnego w kosmos. Naukowcy i inżynierowie z firmy Creotech specjalizują się w tworzeniu skomplikowanej aparatury naukowej, której odbiorcami są m.in. Europejska Agencja Kosmiczna, Airbus i EUMETSAT.

***

Na audycję Eureka – kultura i nauka w czwartek (18.08) w godz. 19.30-21.00 zapraszają Joanna Sławińska i Krzysztof Michalski.

mg/tj

Czytaj także

"Carol". Subtelnie o miłości między dwiema kobietami

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2016 14:55
Amerykańsko-brytyjski melodramat "Carol" wchodzi właśnie na ekrany kin. - To film do przeżywania, kontemplowania, nie porywa fabułą, ale atmosferą - mówi krytyk filmowy Artur Cichmiński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dama w vanie". Maggie Smith w świetnej formie

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2016 12:50
Brytyjski dramat to historia przyjaźni między pewnym mężczyzną (Alex Jennings) a ekscentryczną staruszką (Maggie Smith) mieszkającą w samochodzie na podjeździe jego domu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wyjątkowa męska przyjaźń i Nicole Kidman nie do poznania

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2016 00:29
- "Geniusz" pokazuje piękny związek pomiędzy ojcem i synem. Pracownik wydawnictwa, który ma pięć córek, nagle znajduje w pisarzu postać synowską, a syn - choć jest agresywny, gwałtowny i nieznośny - mimo wszystko akceptuje władzę tego ojca - opowiada filmoznawca Andrzej Kołodyński.
rozwiń zwiń