"Boska Florence" to oparta na faktach komedia wyreżyserowana przez Stephena Freasa. Film ma doborową obsadę, w roli tytułowej zobaczymy Meryl Streep, a w roli męża Florence – Hugha Granta.
W tym tygodniu do kin wchodzi także "Komuna" - dramat w reżyserii Thomsa Vinterberga. Jest 1975 rok, film opowiada o próbie życia w komunie i o tym, jak daleko człowiek może się posunąć, próbując realizować utopię.
Na ekranach również dramat w reżyserii Mii Hansen-Love pt. "Co przynosi przyszłość". Nathalie ma udane życie, jednak w tym samym momencie odchodzą dwie najbliższe jej osoby. Mierząc się z narzuconą jej w ten sposób wolnością, Nathalie musi na nowo ułożyć swoje życie. W roli głównej zobaczymy Isabelle Huppert.
To wszystko w "Magazynie Bardzo Filmowym" w paśmie "Eureka - kultura i nauka".
Ponadto w audycji sprawdzimy, jak kryptografia może pomóc w walce z nieuczciwymi producentami sprzętu elektronicznego. Naszym gościem będzie wybitny polski kryptolog, zdobywca prestiżowego grantu Europejskiej Rady ds. Badań ERC - profesor Stefan Dziembowski z Instytutu Informatyki Uniwersytetu Warszawskiego.
Porozmawiamy również o potrzebie uczestnictwa polskiej nauki i techniki w kosmicznym wyścigu. Opowie o tym dr Grzegorz Brona - fizyk z Uniwersytetu Warszawskiego i prezes innowacyjnej firmy Creotech Instruments, której celem jest wysłanie polskiego satelity komercyjnego w kosmos. Naukowcy i inżynierowie z firmy Creotech specjalizują się w tworzeniu skomplikowanej aparatury naukowej, której odbiorcami są m.in. Europejska Agencja Kosmiczna, Airbus i EUMETSAT.
***
Na audycję Eureka – kultura i nauka w czwartek (18.08) w godz. 19.30-21.00 zapraszają Joanna Sławińska i Krzysztof Michalski.
mg/tj