Spór o Henryka Brodatego i marzenie o zjednoczeniu

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2016 13:13
Henryk I Brodaty i jego syn Henryk II Pobożny dzierżyli tron krakowski w burzliwych czasach rozbicia dzielnicowego.
Henryk Brodaty
Henryk BrodatyFoto: Domena publiczna

Henryk Brodaty jest obiektem sporu historyków nt. motywów sprowadzania na Śląsk osadników niemieckich i popierania imigracji niemieckich kupców i rzemieślników. Z drugiej strony uważany jest za jednego z najwybitniejszych władców polskich swoich czasów, który marzył o przywróceniu jedności państwa. W tym duchu wychował swojego syna Henryka Pobożnego, w którym miał wsparcie.

Relacje ojca i syna należały do wyjątkowo dobrych w tych trudnych czasach zmagań o władzę wśród Piastów. Henryk Pobożny stał wiernie u boku ojca i wspierał jego politykę, ale nie był bezwolnym narzędziem. Dlaczego marzenie Henryka I Brodatego i jego syna Henryka II Pobożnego o zjednoczeniu państwa nie ziściło się?

***

Na audycję "Historia żywa" w sobotę (29.10) w godz. 15.10-16.00 zaprasza Dorota Truszczak.

mg/pg

Czytaj także

Bolesław III Krzywousty - mąż stanu i okrutnik

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2020 05:40
Swoim testamentem Bolesław określił zasady dziedziczenia i sprawowania władzy w państwie po swojej śmierci. Decyzja ta zapoczątkowała rozbicie dzielnicowe Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Władysław Łokietek – od zera do bohatera

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2016 16:20
Nic nie zapowiadało jego kariery. Pod koniec XIII wieku, w czasie największego rozbicia dzielnicowego, Władysław Łokietek był jedynie dziedzicem niewielkiego skrawka Kujaw.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najazd rycerzy i palenie czarownicy na zamku Grodno

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2016 12:29
Grzegorz Sanik zaprasza na historyczną rekonstrukcję najazdu średniowiecznych rycerzy na położony w północnej części Gór Wałbrzyskich, na wysokiej skale, zamek Grodno.
rozwiń zwiń