X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Hashimoto - przewlekła choroba tarczycy

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2016 06:15
W audycji porozmawiamy o chorobie hashimoto. Jej nazwa pochodzi od nazwiska japońskiego chirurga dr Hakaru Hashimoto.
Jolanta Fajkowska
Jolanta FajkowskaFoto: Polskie Radio

Lekarz ten w 1912 roku opisał cztery przypadki tej choroby. Hashimoto, czyli przewlekłe limfocytowe zapalenie tarczycy, jest chorobą o podłożu autoimmunologicznym. W normalnych warunkach układ immunologiczny chroni organizm przed zakażeniami. Natomiast w wyniku nieprawidłowego pobudzenia układu immunologicznego dochodzi do powstawania przeciwciał przeciwko własnej tarczycy. Chorzy na niedoczynność tarczycy, głównie kobiety, mogą odczuwać stale chłód, osłabienie, zmęczenie, bóle mięśni, spowolnienie fizyczne i psychiczne. Pojawia się stan obniżonego nastroju, depresja, zaburzenie koncentracji, nerwowość, rozdrażnienie, bezsenność oraz tachykardia. O przyczynach choroby i jej leczeniu powie dr n.med. Elżbieta Rusiecka, endokrynolog.

Zastanowimy się też nad mobbingiem, czyli przemocą w miejscu pracy. Przemocy psychicznej i fizycznej na pracownikach dopuszczają się szefowie, współpracownicy, a bywa, że również osoby o pozycji niższej niż ta, którą zajmuje ofiara. W większości przypadków mobbing to znęcanie się nad podwładnymi. To coś więcej niż niesprawiedliwe traktowanie, to raczej długotrwałe tyranizowanie niezwiązane z mobilizacją podwładnych do osiągania lepszych wyników w firmie. Paradoksalnie, jeśli ofiara jest dostatecznie zmanipulowana przez prześladowcę, to często sama uważa, że jest winna tego, co ją spotyka. Jak walczyć z mobbingiem, podpowie mec. Katarzyna Ludwig.

Naszym gościem będzie też Dorota Ziental. Kiedyś marzyła, by zostać przewodnikiem turystycznym. Utrata wzroku spowodowała, że musiała zmienić decyzję - studiowała psychologię. Dziś organizuje szkolenia z obsługi niewidomego klienta i pacjenta. Jest konsultantem audiodeskrypcji, wykonywanych dla Teatru Rozmaitości w Warszawie. Na czym to polega? Czy dzięki temu więcej osób niewidomych chodzi do teatru? Jak widzący utrudniają życie niewidomym?

Jolanta Fajkowska, zapraszam.

***

Audycję "Cztery Pory Roku" wyemitujemy we wtorek (22.11) w godz. 9.10-12.00.

mg/ab

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zbigniew Tomczak: Alzheimer często jest mylony z depresją

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2015 14:09
W Polsce około 300 tysięcy osób cierpi na chorobę Alzheimera - mówił Zbigniew Tomczak prezes Polskiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera. 21 września przypada Światowy Dzień Alzheimera.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Choroby rzadkie - raport 2016

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2016 13:44
"Dołącz do nas, aby głos osób z chorobami rzadkimi został usłyszany" - pod takim hasłem w stu krajach, m.in. w Polsce, 29 lutego był obchodzony Światowy Dzień Chorób Rzadkich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kilka prostych sposobów na to, by dłużej cieszyć się zdrowiem

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2016 23:21
- Ważne jest to, byśmy mobilizowali się nawzajem, bo cele do osiągnięcia są niezwykle istotne i warto zabiegać o to, by mając lat 70-80 być w jak najlepszej formie - zachęca kardiolog, prof. Piotr Hoffman.
rozwiń zwiń