Szydłowiec - perła renesansu na Mazowszu

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2016 08:20
Nasze mobilne studio tym razem wybierze się do Szydłowca położonego w południowej części województwa mazowieckiego, w zachodniej części Przedgórza Iłżeckiego.
Rycina przedstawiająca rynek w Szydłowcu z 1795 r., autor: Zygmunt Vogel
Rycina przedstawiająca rynek w Szydłowcu z 1795 r., autor: Zygmunt VogelFoto: Domena publiczna

To 12-tysięczne miasteczko przyciąga renesansowymi zabytkami. Jest tam świetnie zachowany XVI-wieczny zamek, dawna siedziba założycieli i właścicieli miasta - Szydłowieckich i Radziwiłłów. Duże wrażenie robą także późnorenesansowy ratusz z I połowy XVII wieku i kościół św. Zygmunta - z zewnątrz późnogotycki, wewnątrz - renesansowy.

Ale Szydłowiec zachwyca nie tylko fanów historii i architektury. Można tu też odwiedzić Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych.

***

Audycję "Jedyne takie miejsce" poprowadzą Monika Tarka i Robert Kilen. Zapraszamy w sobotę (26.11) w godz. 9.10-11.00.

mg/gs

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Złotoryja - gorączka złota na Dolnym Śląsku

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2016 20:05
Radiowa Jedynka zawitała do miasta, którego nazwa wskazuje na bogactwa naturalne. Od XII wieku wydobywano tu złoto, bazalt i miedź.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Twierdza Modlin. Tu spotykają się trzy rzeki i historia

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2016 16:00
- W czasach, kiedy postawiono ten wielki koszarowiec nie wolno było sanitariatów mieć w budynku (ani łazienek, ani ubikacji). W związku z tym postawiono na wewnętrznym dziedzińcu 8 okrągłych budyneczków, w dwóch rzędach, w których jest 24 "stanowisk", co na 17 tysięcy skoszarowanych żołnierzy było niewystarczające i cały czas była kolejka - mówiła przewodnik, Elżbieta Wiercińska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mirosławiec. Co w zachodniopomorskim robią żubry?

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2016 15:10
- W tej chwili żubry są w bardzo wielu miejscach na świecie. W Polsce najliczniejsza ich populacja, ok. sześciuset sztuk, jest w Białowieży. Natomiast wszystkich żubrów jest u nas ok. 1,5 tys. i są one rozrzucone po całym kraju - mówi Maciej Tracz z Dzikiej Zagrody w Jabłonowie.
rozwiń zwiń