Beata Kempa gościem radiowej Jedynki

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2016 08:45
Rząd zapowiedział duże zmiany w systemie podatkowym dla przedsiębiorców. Zamiast składek na ZUS, NFZ oraz PIT mają odprowadzać jeden podatek.
Minister Beata Kempa
Minister Beata KempaFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Głównym celem zmian jest uproszczenie systemu podatkowego i zlikwidowanie degresywności, czyli takiej sytuacji, w której rzeczywiste obciążenie podatkowe maleje wraz ze wzrostem dochodów. Nowy system ma być przejrzysty zarówno dla pracowników, którzy będą obciążani nową daniną, jak i pracodawców, którzy dokonują rozliczeń z fiskusem. To Ministerstwo Finansów będzie obliczać poszczególne składowe daniny i przekazywać je do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Narodowego Funduszu Zdrowia.

O prace nad jednolitym podatkiem zapytamy szefową Kancelarii Premiera Beatę Kempę. Początek rozmowy o godz. 7.15.

***

Na "Sygały dnia" we wtorek (6.11) w godz. 6.10-9.00 zapraszają Piotrt Gociek i Daniel Wydrych.

ab/pg

Czytaj także

Wyższa kwota wolna od podatku to albo dodatkowe finansowanie, albo oszczędności. Albo reforma systemu podatkowego

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2014 21:56
Rzecznik Praw Obywatelskich postuluje zmiany wysokości kwoty wolnej od podatku, która nie była waloryzowana od 2006 roku i wynosi obecnie 3089 zł. Natomiast próg ubóstwa w Polsce to 6,5 tys. zł. Ministerstwo Finansów argumentuje, że nasze efektywne stawki podatku należą do najniższych w Unii Europejskiej, a budżetu nie stać na podwyżkę kwoty wolnej, która pochłonęłaby ponad 12 mld zł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podatki w Polsce. "Chodzi o sprawiedliwość, a nie równość"

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2015 14:46
- Ponad 3 miliony Polaków żyje na granicy minimum socjalnego. Wprowadzenie równych podatków byłoby jawną niesprawiedliwością - mówi dr Irena Ożóg.
rozwiń zwiń