Zofia Posmysz o piekle Auschwitz

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2017 11:45
Po ilu latach były więzień Auschwitz przestaje się wzdrygać na dźwięk języka niemieckiego? Jakiej muzyki już nigdy nie jest w stanie słuchać?
Zofia Posmysz
Zofia PosmyszFoto: materiał promocyjne/Wyd. Znak literanova

Posmysz_Krolestwo za mgla_3D_500pcx.jpg

Jakiego rodzaju odgłosy zawsze będą się kojarzyć z obozem? I jakim cudem można nie znać uczucia nienawiści, chociaż się przeszło przez obóz koncentracyjny?

O tym między innymi opowie Zofia Posmysz, pisarka, autorka reportaży radiowych, pierwsza autorka powieści radiowej "W Jezioranach". Właśnie ukazał się wywiad-rzeka, zatytułowany "Królestwo za mgłą. Z autorką Pasażerki rozmawia Michał Wójcik". Kiedy miała 19 lat, Zofia Posmysz trafiła do obozu koncentracyjnego Auschwitz. Cudem przeżyła. Po wojnie napisała "Pasażerkę" - historię skomplikowanej relacji między esesmanką a jej polską sekretarką, więźniarką Auschwitz.

Pierwotnie "Pasażerka" była słuchowiskiem, potem filmem w reżyserii Andrzeja Munka (w obu produkcjach główną rolę zagrała Aleksandra Śląska), następnie - powieścią, a w końcu - operą. Sposób przedstawienia w tej książce obozowych relacji wciąż porusza ludzi na całym świecie. Nie mniej znakomitą, choć mniej znaną książką Zofii Posmysz jest właśnie wznowiona powieść "Wakacje nad Adriatykiem", także dotycząca życia w piekle Auschwitz. 

***

Do słuchania "Moich książek" w paśmie "Kulturalna Jedynka" w środę (18.01) po 21.00 zaprasza Magda Mikołajczuk

gs/mc

Zobacz więcej na temat: Zofia Posmysz

Czytaj także

"Książkę o Hepnarowej powinien przeczytać każdy, kto ma dziecko"

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2017 14:29
- Mimo krótkiego życia, sformułowała ona następujące zdanie: "Jestem bogiem swojego prawa do zemsty". Co też wydarzyło się w życiu tej młodej osoby, że w wieku 22 lat chciała się zemścić na społeczeństwie bez względu na konsekwencje? - docieka w radiowej Jedynce Mariusz Szczygieł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kryminały, reportaże, poezja... Co się czyta w Europie?

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2017 16:01
Statystyki wykazują, że w świecie w ogóle czyta się coraz mniej, ale są kraje, w których czyta się dużo i ciągle jest zapotrzebowanie na trudniejsze, ambitne książki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odradzające się życie teatralne powojennej Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2017 14:27
- Warszawa, wydawałoby się, że zbadana i ciesząca się coraz większym zainteresowaniem, kryje w sobie jeszcze wiele tajemnic. Jedną z nich jest to, co się działo w stolicy tuż po wojnie - mówi Tomasz Mościcki, autor książki "Warszawskie sezony teatralne 1944-1949".
rozwiń zwiń