Znaczenia i przekaz filmu "Milczenie" Martina Scorsese

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2017 11:30
Gościem audycji będzie dominikanin, filozof dr hab. Marek Nowak z Uniwersytetu Warszawskiego. Usłyszymy również wypowiedzi reżysera Martina Scorsese.
Audio
Kadr z filmu Milczenie Martina Scorsese
Kadr z filmu "Milczenie" Martina ScorseseFoto: mat. prasowe

"Milczenie" to epicka produkcja, nad którą twórca "Taksówkarza" i "Wilka z Wall Street" pracował prawie trzy dekady, z udziałem Liama Neesona, Andrew Garfielda i Adama Drivera. Film jest ekranizacją opartej na prawdziwych wydarzeniach powieści Shusaku Endo.

XVII wiek. Do Europy docierają niepokojące wieści z odizolowanej od świata Japonii. Choć jeszcze przed kilkoma laty coraz liczniej przybywający z Zachodu misjonarze chrystianizowali ludność Kraju Kwitnącej Wiśni, teraz muszą mierzyć się z prześladowaniami i torturami. Nie wszyscy potrafią znieść zadawane im cierpienia. Niektórzy wyrzekają się Chrystusa.

Gdy pojawiają się pogłoski o wyparciu się wiary przez ojca Ferreirę, prowincjała, który stanął na czele misji w czasie prześladowań, jezuita Sebastiao Rodrigues wyrusza jego śladem, by zaprzeczyć takim informacjom. To, co zobaczy, każe mu jednak zadać sobie pytanie o własną wiarę.

***

Na "Kulturalną Jedynkę" w piątek (24.02) o godz. 21.10 zaprasza Joanna Sławińska.

ab/pg

Zobacz więcej na temat: Martin Scorsese kino

Czytaj także

Michael Chapman o fenomenie "Taksówkarza" i współpracy z Martinem Scorsese

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2016 18:00
- "Taksówkarz" miał  wyjątkowy scenariusz. Paul Schrader wspaniale go napisał, a scenariusz to podstawa filmu. Można mieć cudowne zdjęcia czy grę aktorów, ale jeżeli scenariusz jest słaby, to te inne rzeczy nie mają znaczenia. Nadzwyczajność scenariusza to znak szczególny tego filmu - mówi autor zdjęć do obrazu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Martin Scorsese przerywa milczenie. Kontrowersje jak w "Ostatnim kuszeniu Chrystusa"?

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2017 19:25
– Scorsese kwestionuje misyjność Kościoła – powiedział Marek Horodniczy, dziennikarz i publicysta. Martin Scorsese wraca na ekrany kin z filmem o prześladowaniach katolików w XVII-wiecznej Japonii. Czy obraz "Milczenie" jest wyrazem wielkiego nawrócenia reżysera czy przewrotną krytyką Kościoła? O najnowszej produkcji amerykańskiego reżysera w audycji "Życie z duszą czy bez" ze swoim gościem rozmawiał Filip Memches.
rozwiń zwiń