91. urodziny radiowej Jedynki. To był wyjątkowy koncert

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2017 11:25
W środę 19 kwietnia Program 1 Polskiego Radia świętował swoje 91. urodziny. W związku z jubileuszem w Studiu im. Władysława Szpilmana odbył się wyjątkowy koncert Lali Czaplickiej i Orkiestry Adria pod dyrekcją Sebastiana Wypycha.
Audio
  • Otwarcie koncertu "Szpilman w Szpilmanie" na 91. urodziny radiowej Jedynki
  • Retransmisja koncertu na 91. urodziny radiowej Jedynki (Tu jest muzyka/Jedynka)

Na program koncertu składały się utwory Władysława Szpilmana – legendarnego pianisty, wybitnego kompozytora, twórcy muzyki klasycznej i wielu niezapomnianych piosenek, które na stałe wpisały się w historię kultury XX wieku. Ten wyjątkowy artysta to także współtwórca i wieloletni pracownik Polskiego Radia. Podczas jubileuszu radiowej Jedynki piosenki skomponowane przez Szpilmana wykonała Lala Czaplicka – śpiewaczka i wokalistka, obdarzona unikatowym głosem o aksamitnej barwie. Piosenkarka jest córką Jerzego Czaplickiego, światowej sławy śpiewaka, który w latach 30. ubiegłego stulecia śpiewał i nagrywał z orkiestrami Petersburskiego i Golda – występując w legendarnym lokalu przedwojennej Warszawy – Adrii. Wokalistce towarzyszyła Orkiestra Adria nawiązująca składem i idiomem brzmieniowym do zespołów występujących w międzynarodowych lokalach i teatrach rewiowych stolicy. W skład orkiestry wchodzą utalentowani muzycy, na co dzień grający w zespołach Tangata Quintet, Machina del Tango, Kameleon i The New Art. Ensemble.

Początek koncertu, zapowiedź prowadzącego uroczystość Pawła Sztompkę oraz pierwszą piosenkę w wykonaniu Lali Czaplickiej było można usłyszeć na żywo o godz. 16.08. Na retransmisję całości uroczystości radiowa Jedynka zaprosiła o godz. 20.00.

A we wtorek 18 kwietnia, w dokładną rocznicę pierwszej audycji, na antenie Programu 1 przez cały dzień emitowane były "Głosy z naszego archiwum" – co godzinę przypominane były fragmenty nagrań z Archiwum Polskiego Radia, opowiadające o najważniejszych wydarzeniach i ludziach z ich najsłynniejszymi wypowiedziami na przestrzeni ponad 90 lat, o historii Polski, którą dokumentowało Polskie Radio. W emitowanych materiałach można było usłyszeć m.in.: Józefa Piłsudskiego, Józefa Becka, Ignacego Jana Paderewskiego, gen. Władysława Andersa, Józefa Światło, prymasa Stefana Wyszyńskiego, papieża Jana Pawła II, laureatów Nagrody Nobla, uczestników wydarzeń okresu Solidarności, a także bohaterów najważniejszych wydarzeń sportowych i naukowych.

Od pierwszego sygnału do #Radioprzyjaciela:

Pierwsza transmisja radiowa w Polsce odbyła się w 1925 roku. Była to Próbna Stacja Radionadawcza Polskiego Towarzystwa Radiotechnicznego, które było zaczątkiem Polskiego Radia – Programu Pierwszego. 18 kwietnia 1926 roku Polskie Radio rozpoczęło regularną emisję. Pierwsza audycja była bezpośrednim przekazem uroczystego otwarcia rozgłośni, które odbywało się w studiu Polskiego Radia przy ul. Kredytowej w Warszawie. Urządzone przez artystę malarza Andrzeja Pronaszkę na drugim piętrze gmachu Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego i wyposażone w dwa mikrofony studio miało charakter uniwersalny – spełniało funkcję studia spikerskiego, literackiego i muzycznego. Nadajnik o mocy 1,5 kW i antena znajdowały się na terenie fabryki PTR przy ul. Narbutta 29. Punktualnie o godzinie 17.00 popłynęły w eter słowa: "Halo, halo, Polskie Radio Warszawa, fala 480", a następnie spikerka Janina Sztompkówna zapowiedziała oficjalne otwarcie studia przez ówczesnego premiera i ministra spraw zagranicznych Aleksandra Skrzyńskiego. Na uroczystości przemawiali m.in.: minister Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego Stanisław Grabski, prezes zarządu spółki Polskie Radio Tadeusz Sułowski i naczelny dyrektor Polskiego Radia Zygmunt Chamiec. W części artystycznej prof. Stanisław Niewiadomski wygłosił odczyt o Chopinie, Stefan Jaracz czytał fragmenty "Popiołów", śpiewała Adela Comte-Wilgocka. Od tej chwili Polskie Radio nadawało swój program codziennie od 17.00 do 23.00. Sygnałem nowej stacji stały się pierwsze takty Poloneza A-dur Fryderyka Chopina.

***

mat. prasowe/pg

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak