Rodzicu - zostań kangurem dla swojego dziecka!

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2017 12:40
Kangurowanie, czyli kontakt "skóra do skóry", to oficjalna praktyka medyczna, której standardy Światowa Organizacja Zdrowia opracowała w 2003 r.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Tyler Olson

To we współczesnej neonatologii metoda wspomagająca leczenie najmniejszych pacjentów, bo właśnie ciało mamy lub taty jest najlepszym miejscem dla procesu zdrowienia. Kangurowane noworodki szybciej przybierają na wadze, łatwiej ustępują ich zaburzenia oddychania, wzmacnia się ich układ immunologiczny.

Kangurowanie pozytywnie wpływa również na mózg dziecka, pobudza ośrodki związane z emocjami i budowaniem więzi społecznych. W Polsce wlasnie rozpoczela się kampania "Rodzice Kangury". Więcej opowie nasz gość, położna Monika Jodłowska, certyfikowana doradczyni laktacyjna, wykładowczyni na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, koorodynatorka kampanii.

Tuż po godz. 10. zaprosimy na odbywający się pod patronatem Jedynki Festiwal PolskaEire 2017. Pierwsza odslona odbędzie się w Rudzie Śląskiej, druga w Irlandii.

O godz. 10.40. będziemy się chwalić! Wspaniała "pięćsetka", czyli nasz nowy banknot 500 zł, zdobył najwyższe laury jako najładniejszy i najbezpieczniejszy banknot europejski. Jak powstawał i jakie są najnowsze zabezpieczenia? O tym w reportażu Agnieszki Ciecierskiej.

A  po 11. zadbamy o nasze prywatne finanse. Ostatnio banki w różny sposób probują wydobyć pieniądze od klientów, wprowadzając dodatkowe opłaty np. za korzystanie z karty czy bankomatu, prowadzenie konta, wydruk stanu konta itp. Więcej opowie o tym Robert Łaniewski, prezes Fundacji Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego.

***

Na "Cztery pory roku" w czwartek (18.05) w godz. 9.10-12.00 zaprasza Roman Czejarek.

mg/zi

Czytaj także

Ginekolog: moda na cesarskie cięcia nie służy kobiecie ani jej dziecku

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2015 08:02
- Cięcie cesarskie jest operacją położniczą, ratującą życie i zdrowie matki i dziecka. Wobec tego powinno być wykonywane w sytuacji, kiedy mamy do czynienia z patologicznym przebiegiem porodu bądź ciąży. Niestety zapanowała na nie moda - mówił w Jedynce prof. Stanisław Radowicki, konsultant krajowy w dziedzinie ginekologii i położnictwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Siatkówczak - nowotwór złośliwy, który dotyka najmłodszych

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2017 23:51
- Trzeba słuchać rodziców, bo najlepiej wiedzą, co dzieje się z ich dzieckiem. Wczesne rozpoznanie oznacza mniej zaawansowaną chorobę i mniej intensywne leczenie - mówi lekarz prof. Bożena Dembowska-Bagińska.
rozwiń zwiń