Czesław Miłosz i Jan Paweł II. Przesłanie ich życia

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2017 16:08
Czesław Miłosz, który nie chciał stać się poetą międzynarodowym, chciał pozostać poetą polskim i Jan Paweł II – dla świata jeden z najbardziej znaczących Polaków w dziejach XX wieku - to bohaterowie audycji. 
Jan Paweł II
Jan Paweł IIFoto: Dennis Jarvis/flickr.com/CC BY-SA 2.0

Kazimierz Wyka pisał o Czesławie Miłoszu: "Wyrósł nad głowy swoich rówieśników i rywali poetyckich. Stoi przed nim trud już nie tylko na miarę jego pokolenia (...). Trud na miarę poezji, która nie przemija, gdy przemijają jej czasy." Sam Miłosz uważał, że literatura jest szansą na ocalenie człowieczeństwa. Jego "Zniewolony umysł" z 1953 roku, uważany za wybitną próbę naukowej analizy działania propagandy komunistycznej , znalazł niedawno się na liście 100 najważniejszych książek o Europie opracowanej przez Parlament Europejski.

Papież Jan Paweł II – Karol Wojtyła, człowiek, którego życie to gotowy scenariusz na film o burzliwej historii XX wieku, kilka takich filmów powstało. Po wyborze na tron piotrowy zmienił oblicze papiestwa, głosił ideę nowego adwentu trzeciego tysiąclecia. Odbył 104 podróże apostolskie odwiedzając katolików na całym świecie, co jest bezprecedensowe w historii Kościoła. 

Na audycję Historia żywa zaprasza w sobotę (16.06) Dorota Truszczak. Początek o godz. 15.10. 

zi 

Zobacz więcej na temat: Jan Paweł II Czesław Miłosz
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Lechoń i Iwaszkiewicz. Polityka silniejsza od poezji

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2017 20:00
Należeli do wielkiej piątki. Łączyła ich międzywojenna grupa poetycka Skamander oraz powikłane życie osobiste. Dzielił: ocean i polityka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska lat 70. Dekada kardynała Stefana Wyszyńskiego i Edwarda Gierka

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2017 16:20
Czy więcej ich dzieliło, czy łączyło? Kardynał Stefan Wyszyński i "człowiek z węgla" byli bohaterami audycji w radiowej Jedynce. 
rozwiń zwiń