Kundle - psia superrasa

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2017 14:49
Niedawno opublikowane zostały wyniki szeroko zakrojonych badań genetycznych bezpańskich psów - kundli z całego świata. Wyniki były zaskakujące.
Czy kundelki doczekają się kiedyś oficjalnego potwierdzenia ich rasowości?
Czy kundelki doczekają się kiedyś oficjalnego potwierdzenia ich "rasowości"?Foto: Pixabay.com/Public Domain

Badacze ustalili, że psy zostały udomowione przez człowieka w Azji Wschodniej, a stało się to między 19 a 40 tys. lat temu, ale ok. 10 tysięcy lat temu ruszyły w wielką wędrówkę z człowiekiem za Zachód, by na Bliskim Wschodzie i w Europie zastąpić miejscowe psy. Z badań genetycznych wynika, że to kundle są zbliżone najbardziej do psiego praprzodka i tworzą oddzielną grupę. Nie są przy tym, jak kiedyś przypuszczano, mieszaniną różnych psich ras, lecz samodzielną, niezależną rasą genetyczną - superrasą!

O innych ciekawych ustaleniach dotyczących pochodzenia psów - również o rasach starożytnych - będzie mówił wybitny polski zoolog, profesor Wiesław Bogdanowicz z Muzeum i Instytutu Zoologii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, który kierował Międzynarodowym zespołem naukowców badających psie geny.

***

Na audycję "Wieczór odkrywców" w paśmie Eureka w poniedziałek (3.07) o godz. 19.10 zaprasza Krzysztof Michalski.

ag/mg

Zobacz więcej na temat: pies genetyka biologia

Czytaj także

Tak się czujemy… jak jemy

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2014 15:00
Polacy realizują wielki projekt z dziedziny techniki żywienia. Niemal 39 mln euro z Unii Europejskiej trafiło do polskich naukowców, aby zbadali jakość biożywności i to, jak ją ulepszać.
rozwiń zwiń

Czytaj także

CRISPR, czyli łatwy sposób na edycję genów

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2016 02:54
- CRISPR to zdumiewająco szybka, tania i prosta metoda modyfikacji DNA. Dzięki niej pewne rzeczy z zakresu biotechnologii, które dwa lata temu były niemożliwe, w tej chwili są łatwe do przeprowadzenia - mówi biolog, profesor Jerzy Duszyński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Biologia i genetyka w służbie historii

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2016 02:18
- Musimy optymalnie zabezpieczyć badany przez nas materiał, bo od momentu wydobycia szczątków ludzkich do dotarcia ich do laboratorium zaczyna się wyścig z czasem - mówi o Polskiej Bazie Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów prof. Andrzej Ciechanowicz.
rozwiń zwiń