Ewa Makomaska przybliży biografię zapomnianej artystki

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2017 19:35
Ta artystka nazywała się Anda Kitschman. Pierwsza Polka - dyrygentka, a poza tym kompozytorka, śpiewaczka, aktorka, kierownik teatrów muzycznych.
Ewa Makomaska
Ewa MakomaskaFoto: PAP/Andrzej Rybczyński

Ewa Makomaska - aktorka Teatru Polskiego w Warszawie, przybliży nam fascynującą biografię artystki, która, choć napisała setki piosenek i latami je wykonywała - nigdy żadnej nie nagrała, a dziś jest zupełnie zapomniana.

Anda Kitschman przed I wojną światową w oryginalny sposób, z dużym temperamentem śpiewała w kabaretach własne piosenki, akompaniując sobie przy fortepianie. Po 1918 roku związana głównie ze Lwowem. Była pieśniarką, autorką tekstów, kompozytorką i pianistką. Po wojnie zamieszkała w Krakowie, gdzie w listopadzie 1946 roku współorganizowała pierwszy "Kabaret Siedem Kotów". "To piekielnie zdolna baba, ta Kitschmannka przy fortepianie", napisał o niej w 1946 roku Konstanty Ildefons Gałczyński.

Przed wojną była autorką znanych piosenek, m.in. "Pojadę na spacer w Aleje", "Anda", "Kniaginiuszka", "Tata da raka". Po wojnie napisała (z J. Albrechtem) wodewil "Igraszki balonikowe". Tłumaczyła teksty sztuk, oper i operetek.

Po godz. 1.00 "Czeski kousek", czyli czego nie wiemy o muzyce naszych południowych sąsiadów. Pojawią się nagrania takich artystów jak m.n: Radůza, Jaromír Nohavica, Poletíme?, Hana Hegerová, Aneta Langerová, Szidi Tobias, Tara Fuki i Kieslowski.

Po godz. 2.00 piosenki z "krainy łagodności", acz nie zawsze łagodne. Zaśpiewają m.in.: The Deutryx, Mikromusic, Marek Dyjak, Łukasz Jemioła, Ilona Sojda, Ida Dzik, Paweł Wójcik i inni.

***

Na "Noc z Jedynką" w środę (5.07) od godz. 1.10 do 3.00 zaprasza Teresa Drozda.

ag/gs


Czytaj także

Jeszcze bardziej Zielona Gęś

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2014 13:24
We wtorkowym "Poranku Dwójki" porozmawiamy o premierze spektaklu w reż. Jarosława Kiliana, która zainauguruje kolejny sezon Sceny Letniej na plaży w Orłowie.
rozwiń zwiń