Ranking Otwartych Funduszy Emerytalnych

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2017 14:41
Kiedy powstały OFE zachęcano przyszłych emerytów do przystąpienia do nich reklamami telewizyjnymi, przekonującymi, że rentierzy będą mogli cieszyć się słonecznym życiem na plaży pod palmami. W jakiej obecnie kondycji są Fundusze?
Tak mieli spędzać wakacje członkowie OFE
Tak mieli spędzać wakacje członkowie OFEFoto: CO Leong/Shutterstock.com

Otwarte Fundusze Emerytalne powstały w ramach reformy systemu emerytalnego w 1999 roku i pozwalają na gromadzenie środków pieniężnych na emeryturę w tzw. II filarze.

W 2014 roku rząd PO-PSL dokonał reformy, która polegała na umorzeniu ponad połowy papierów wartościowych. Ponadto wprowadzono dobrowolność przekazywania przyszłych składek do OFE, obniżono wysokość opłaty od składki pobieranej przez PTE, a także wprowadzono tzw. suwak bezpieczeństwa.

Zgodnie z założeniem "suwaka bezpieczeństwa" 10 lat przed momentem osiągnięcia ustawowego wieku emerytalnego środki zgromadzone na indywidualnym koncie członka OFE będą stopniowo transferowane na subkonto ubezpieczonego w ZUS.

Rząd PiS zapowiedział, że w 2018 roku OFE zostaną zlikwidowane. Co na to Fundusze? Co ze zgromadzonymi środkami? Zapytamy o to Adama Golę, prezesa zarządu OFE "Pocztylion". Początek rozmowy o godz. 8.15

***

Na audycję "Sygnały dnia" w sobotę (16.09) w godz. 6.00 - 9.00 zapraszają Krzysztof Grzesiowski i Wiesław Molak.

ag/kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mateusz Morawiecki: reforma OFE wejdzie w życie od początku lipca 2018 r.

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2017 12:14
Reforma OFE wejdzie w życie od początku lipca przyszłego roku - poinformował wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

OFE do likwidacji? Co ze składkami?

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2017 19:36
Wszystko wskazuje na to, ze nadchodzi kres Otwartych Funduszy Emerytalnych. Media donoszą, że ministerstwa rozwoju i pracy porozumiały się - OFE w dzisiejszej postaci zostaną zlikwidowane.
rozwiń zwiń