Marian Opania czyta felietony Marka Nowakowskiego

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2017 19:35
Nagranie "Powidoków 2" pochodzi z 1996 roku, wtedy też ukazała się książka Marka Nowakowskiego. "Powidoki 2" są osnute mgiełką nostalgii. Marek Nowakowski zaczął je pisać w momencie, kiedy zmieniały się epoki, w rozgardiaszu i gorączce, gdy w mieście pojawiły się krzykliwe reklamy na wzór zachodni, handel uliczny, ruch. 
Marian Opania
Marian OpaniaFoto: Jacek Konecki/Polskie Radio

nowakowski powidoki 2 okładka.jpg

 Jest to kontynuacja "Powidoków". Podobnie i w tym zbiorze niezwykłych felietonów autor wspomina naszą stolicę - ludzi, wydarzenia i miejsca z dawnych lat, chociaż te już w większości dzisiaj nie istnieją, zniknęły, tylko część z nich ma zaczepienie w teraźniejszości.

Autor konfrontuje ze współczesnym obrazem swoje wspomnienia z lat chłopięcych, kiedy chłonął to miasto, jego ówczesną atmosferę, jego mieszkańców, jego życie. A jednak Warszawa, choć tak różna, wciąż zachowuje siłę duchową i niepowtarzalny urok.

W powiązaniu z tymi obrazkami, drukowanymi w "Expressie Wieczornym", a następnie zebranymi w obu tomach "Powidoków", Telewizja Polska zrealizowała cykl reportaży.

Felietony z Archiwum Polskiego Radia na antenie radiowej Jedynki Marian Opania czytał od 16 do 27 października (bez sobót i niedziel) o godz. 10.35.

ag