Perły reportażu: "Podróż Kasi" Alicji Grembowicz

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2017 18:18
Kilkanaście lat temu polskie małżeństwo, które po studiach wyemigrowało do Stanów Zjednoczonych, zaadoptowało 2-miesięczną Chinkę, znalezioną na ulicy prowincjonalnego miasta (kilkadziesiąt kilometrów od Hongkongu).
Audio
  • "Podróż Kasi"- reportaż Alicji Grembowicz (Perły reportażu/Jedynka)

Po przebyciu długiej procedury udali się do sierocińca w Shenzhen, gdzie po raz pierwszy zobaczyli maleńką Xi Hong. Nadali jej imię Katarzyna. Tak zaczęło się w pewnym sensie drugie życie Kasi, dziś mieszkającej w Houston, spędzającej każde wakacje w Polsce.

Sama o sobie mówi: zwyczajna amerykańska Chinka o polskich korzeniach. Oczywiście – zawsze chciała zobaczyć Chiny, dotrzeć do miejsca, gdzie ją znaleziono… . Jakie inne, nierealne, ale najsilniejsze nadzieje towarzyszyły temu pragnieniu, wie tylko Kasia.


Kasia
Kasia, archiwum prywatne

Nadszedł wreszcie czas, kiedy rodzice, wciąż obawiający się, że to za wcześnie, że to za trudne – ulegli prośbom i zgodzili się na podróż do źródeł. W podróży wspierała ich autorka reportażu. Dzięki temu, za zgodą Kasi, powstał dźwiękowy zapis podroży, także wizyty w chińskim sierocińcu – miejscu, gdzie prawdopodobnie żaden polski dziennikarz jeszcze nie nagrywał.

***

Reportaż "Podróż Kasi" Alicji Grembowicz. Reportaż zdobył nagrodę w konkursie o Grand Prix KRRiT w 2013 roku.

***

Tytuł reportażu: "Podróż Kasi"

Autor reportażu: Alicja Grembowicz

Godz. emisji: 17.09

Data emisji: 31.12.2017

kh

Czytaj także

"Snajper Louis" – reportaż Alicji Grembowicz

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2017 14:48
Louis Jurkowlaniec jest synem polskiego emigranta, który wraz z rodziną w 1950 roku znalazł się w USA. W wieku 19 lat wstąpił do armii.
rozwiń zwiń