Jak uniknąć nowotworów?

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2018 15:09
Już wkrótce 4 lutego będziemy obchodzili Światowy Dzień Walki z Rakiem. - To ważny dzień, który ma przypominać wszystkim: decydentom i każdemu człowiekowi na świecie o zagrożeniu chorobami nowotworowymi. Nie po to, aby się bać, tylko żeby zmienić swój styl życia - mówi dr Janusz Meder.
Dr Janusz Meder
Dr Janusz MederFoto: PR

Jak się ocenia 40-50 procent nowotworów można by w ogóle uniknąć, gdyby ludzie chcieli zmienić swój styl życia. Chodzi o rzucenie nałogu palenia papierosów i zredukowanie otyłości.

Jaka otyłość jest najbardziej groźna? Doktora Janusza Medera, prezesa Polskiej Unii Onkologii, spytamy też o inne ważne czynniki przyczyniające się do powstawania chorób nowotworowych. Czy zmiana na stanowisku ministra zdrowia będzie miała wpływ na leczenie pacjentów onkologicznych? Początek rozmowy o godz. 7.15.

***

Do słuchania "Sygnałów dnia" w sobotę (13.01) w godz. 6.00 - 9.00 zapraszają Krzysztof Grzesiowski i Daniel Wydrych.

ag/abi

Czytaj także

Podstępny nowotwór - szpiczak mnogi

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2017 20:02
Szpiczak mnogi, inaczej szpiczak plazmocytowy - to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów krwi. Charakteryzuje się postępującym namnażaniem w szpiku kostnym zmienionych nowotworowo komórek układu odpornościowego, zwanych plazmocytami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

O roli badań genetycznych w profilaktyce raka piersi

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2017 19:10
Najstarsze doniesienie o rodzinnym raku piersi datuje się na ok. 100. rok naszej ery i pochodzi ono z literatury medycznej starożytnego Rzymu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"W ciągu najbliższych lat podwoi się liczba zachorowań na raka"

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2018 19:55
Według najnowszych danych Światowej Organizacji Zdrowia to rak ma być głównym zabójcą ludzi w XXI wieku. "To kwestia już kilku najbliższych lat" - przewiduje prezes Polskiej Unii Onkologii doktor Janusz Meder.
rozwiń zwiń